| careestefazafrate a întrebat:

Hey TPU, ce părere aveți despre oamenii care nu au prieteni, amici? mă refer la oamenii care stau singuri și n-au pe nimeni.

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Majoritatea aleg sa fie asa, eu locuiesc singur, si timpul in 90% din cazuri il petrec singur, am prieteni dar toti muncim, iesim cand si cand, cu toate ca am cu cine daca vreau.
Din punct de vedere al linistii, e raiul pe pamant, nu suna telefonul toata ziua, nu te bate la cap partenerul, iti vezi linstit de ale tale, nu dai nici o explicatie nimanui, vreau sa ies la 3 dimineata sa ma plimb, pai ies, chestii de genul, is fun.

| dullcat a răspuns:

Sunt doar niste oameni.Tu ce parere ai?

| Hyperion7 a răspuns:

Niste oameni lipsiți de griji,de probleme!
Cu cât ai mai mulți prieteni, cu atât ai probleme mai mari.
Alții te trag in jos, alții te corup cu viciile lor, iar alții te folosesc și când nu vei mai fi bun sau nu te vei mai contopi cu aceștia, te vor pune într-o lumină proasta.Asta majoritatea oamenilor, însă există și prieteni buni, devotați și loiali, însă aceia se găsesc mai greu.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Există două mari categori de oameni în lumea asta : Introvertiti și Extravertiti.
Extravetiti = oameni care își iau energia din a comunica cu oameni,având sute de prieteni, a socializa foarte mult cu ușurință.
Introvertiți= oameni care prefera să petreacă ore bune singuri, făcând activități diverse( ex: lucrând la propriile lor pasiuni), pot comunica doar cu un grup mic de oameni sau poate și acel grup mic ii obosesc, deci da.

De ce să judecăm oamenii care nu au prieteni?
Cu siguranță au persoane la care țin și cu care comunica, chiar dacă nu fizic.
Etc motive.
Cel mai bine este să privim mereu în propria noastră grădină și nu în grădina vecinului.
Fiecare are doar o viață și și-o trăiește așa cum vrea și poate și consideră că este bine.
Vrei să ai prieteni? => bine
Nu vrei să ai prieteni?=>tot bine
Având în vedere cât de rare sunt prieteniile adevărate, chiar și un om care a fost trădat de atât de mulți " prieteni" ajunge la ideea de a sta singuri.

| Maralin a răspuns:

Eu nu am prieteni, nu am pe nimeni mai exact. Dar asta nu mă împiedică cu nimic în viața, dimpotrivă mi-am atins prin perseverenta scopurile și am învățat să fiu o persoana independenta și să mă bazez doar pe mine. Să îți spun eu ce părere au oamenii despre persoanele care nu au prieteni(adică și eu). Părerea din liceu: Inadaptata, singuratică, timida, depresiva și alte denumiri nu prea plăcute. Părerea de la facultate: nimănui nu-i pasă, e alegerea ta daca nu ai prieteni, Dacă vrei să ajungi sus, te concentrezi mai mult pe tine și pe ce poți face, nu pe ideea de a avea prieteni și de fi influențat, trădat și toate cele.

| giondaniel27 a răspuns:

Te numeri printre ei? iesi din casa drecu