| Dianady12 a întrebat:

Hey,TPU,ce parere aveti in legatura cu meseria de insotitor de bord? Sunt in ultimul an de liceu si trebuie sa iau o decizie clara in legatura cu ceea ce voi face in viitor,am cateva optiuni, dar nu ma caracterizeaza.As vrea sa incerc sa merg la un interviu,dar am inteles ca nu toti cei care fac cursurile si obtin licenta de zbor au sansa de a practica meseria,probabil din cauza celor cu relatii.Cei care stiti mai bine,poate ati avut rude,ce conditii trebuie sa indeplineasca candidatul,inaltime,aspect fizic,limbi straine( pe langa Engleza),etapele parcurse? Multumesc anticipat, ofer

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Sunt niste aspecte de genul acesta, dar poate nu vrei sa faci chiar asta.
In general este o activitate care te pune foarte des pe drumuri. Este mai greu sa ai o familie in aceste conditii.

Pe de alta parte, gandeste-te ca o sa trebuiasca sa muncesti pentru companii straine. Si daca tintesti arabi sau alte chestii de genul acesta, atunci lucrurile se mai imput un pic... in sensul ca trebuie sa respecti traditiile locului: sa nu dai mana cu barbatii, sa nu atingi, etc.