| AlexanderChristianFenty a întrebat:

Ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru. a devenii insotitor de bord? Precizez ca sunt baiat.happy

Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

Cum puteţi ajunge însoţitor de bord?

Cei care doresc să devină însoţitori de bord trebuie să îndeplinească, în primul rând, câteva cerinţe de bază: să aibă minimum 18 ani, Bacalaureatul luat şi să nu aibă nicio problemă de sănătate, afirmă reprezentanţii Şcolii Superioare de Aviaţie Civilă din România, una dintre puţinele instituţii de la noi care pregăteşte astfel de specialişti. Este bine de ştiut că toate cursurile pregătitoare pentru a deveni steward costă peste 2.000 de euro.

Primul pas îl reprezintă cursurile teoretice, care trebuie făcute la unul dintre operatorii autorizaţi. Pentru a urma cursurile unei şcoli de specialitate, trebuie să treceţi de câteva teste: o examinare medicală, un examen la engleză şi unul la geografia României şi a Europei. Pentru a trece de aceste examene, este obligatoriu să obţineţi peste nota şapte.

Dacă aţi reuşit să treceţi peste această etapă, va trebui să plătiţi aproape 1.200 de euro pentru 33 de zile de cursuri. O dată pe săptămână veţi susţine testări de verificare, la care va trebui să obţineţi tot peste nota şapte.

La finalizarea acestor cursuri, urmează 12 examene la materiile studiate, printre care: coordonare pasageri şi teoria zborului, medicină şi prim ajutor şi legislaţia aeronautică.

Abia după absolvirea acestor examene veţi face câteva cursuri pe un avion, care costă peste 400 de euro. Apoi, vor mai urma 18 ore de cunoaştere a altor aeronave şi 20 de ore de zbor, care vor mai costa încă 800 de euro.

Ultimul pas este examenul de licenţă, care costă în jur de 100 de euro şi poate fi susţinut doar la Autoritatea Aeronautică Civilă Română. „Este foarte important de ştiut că aveţi nevoie de o licenţă de zbor pentru fiecare tip de avion, iar un însoţitor de bord nu poate avea mai mult de patru licenţe", spune stewardul Adrian Şerban, de la compania spaniolă Air Europe.

În România, salariul unui steward abia ieşit de pe „băncile şcolii" este de 2.000 de lei, la care se adaugă diferite sporuri.

Citiţi mai mult: Bani la înălţime: meseria de steward > EVZ.ro http://www.evz.ro/......34331.html
EVZ.ro