| Caty1998 a întrebat:

cine imi poate da si mie date(in romana)despre Arcangelo Corelli? Cele mai multe primeste funda.:*

1 răspuns:
| daffyduckk a răspuns:

Arcangelo Corelli (n. 17 februarie 1653, Fusignano, Ravenna - d. 8 ianuarie 1713, Roma) a fost un compozitor, violonist, pedagog și dirijor italian, reprezentant al barocului italian târziu. Opera lui constituie un moment de referință în dezvoltarea muzicii instrumentale occidentale, prin noul impuls dat formelor de trio sonată și concerto grosso. Ca violonist și pedagog, este considerat părintele artei viorii. A fost considerat de mulți contemporani drept cel mai mare violonist al epocii sale, fiind numit un Orfeu al viorii.