| Daia14 a întrebat:

big grin am o problema maine dau test la mate si nu stiu Algoritmul de extragere va rog daca stie cineva un site imi trbe neaparat :-s Mss mult funda big grin

2 răspunsuri:
| DanielW a răspuns:

Algoritmul de extragere al radicalilor? pai sa vedem.
sa luam un exemplu: 267289
(nu am semnele pentru radical dar cam asa ar fi:
imparti cifrele in grupe de cate doua de la stanga la dreapta.
prima grupa: 26. ce numar ridicat la puterea a doua intra in 26? 5! ramane rest 1
acel 1 il facem astfel 172. dublam acel 5 si acum:
5{}*{} numarul din prima casuta trebuie sa fie acelasi ca si in a doua
incercam cu 1 : 10{1}*{1}
acum la radical avem 51 si facem scaderea : 172-101=71
dublam acel 51 : 102{}*{}. noi avand 7189 trebuie sa incadram :
102{7}*{7}= 7129. rezultatul este 517 (primul numar din patratul lui este 5 cautand patratul perfect care se incadreaza in 26, al doilea si al 3-lea din regulile cu casuta)
nu stiu cat ai inteles din asta dar sper ca reusesti!

| DanielW a răspuns:

scuze pentru raspunsul anterior. la ultima am scris 7129 in loc de 7189