| asdeflorin a întrebat:

Dau test la mate maine si nu stiu cum sa amplific o ecuatie?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bagă o pe statie

| zurick a răspuns:

Salut! Amplificare inseamna ca inmultesti cu acelasi termen si numitorul si numaratorul fractiei(de exemplu trebuie sa amplifici fractia 5supra 3 cu 2 rezultatul este 10 supra 6 care simplificat da 5 supra 3(simpllificarea e atunci cand imparti si numaratorul si numitorul la acelasi numar). Funda?

| AliGab a răspuns:

Urmareste acest filmulet: http://math-pdr.com/5c22/film.html

Răspuns utilizator avertizat