| FUCKy0u a întrebat:

Daca aveti de gand sa faceti misto sau sa va bateti joc, va rog sa va abtineti si daca imi cititi intrebarea sa-mi raspundeti doar daca aveti ceva bun de zis.Pai..cu mine sta treaba cam asa:In ultimul timp, ma simt foarte singura.Am persoane in jurul meu, dar nu am pe cineva caruia sa-i pot spune ce gandesc de fapt ce ce am pe suflet fara asa comenteze.Am o prietena care s-ar presupune ca mi-e cea mai buna,adica,ma rog, eu o consider asa.Nu stiu daca ea ma considera cea mai buna prietena a ei.Si,parintii mei sunt...sunt ok ca parinti,adica au grija de mine si ma iubesc, dar ii simt distanti.Nu prea comunic cu ei.Nu prea vorbesc cu nimeni de fapt.Ma simt foarte singura.Am prieteni, dar....Nici macar nu stiu sa exprim ce simt.E mai complicat.Si,ma intreb, oare e normal sa ma simt asa? Aveti vreun sfat care m-ar putea ajuta? Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Pumpkin a răspuns:

Cred ca ai o mica depresie dar nu te speria, e ceva destul de normal.Toti avem astfel de momente in care ne simtim singuri si tristi, dar sentimentele aste adispar odata cu timpul, fara sa-ti dai seama.
Si eu am trecut de curand printr-o situatie asemanatoare, dar am realizat ca nu are rost sa ma simt asa si ca pana la urma viata e fumoasa si merita traita din plin.Fa ceea ce iti place, iesi din rutina si incearca sa vezi partea plina a paharului.Gandeste-te cati oameni din lumea asta au mult mai putine lucruri decat ai tu si totusi sunt fericiti si se multumesc cu ceea ce au.
E doar o perioada mai nefericita din viata ta, o sa treaca happy dupa furtuna vine intotdeauna vreme buna.

| sebby27 a răspuns:

Esti introvertita.Plus ca e specific adolescentei sa ai faze de genu in care simti ca lumea impotriva ta.Dar nu-ti face griji.
1.Incearca sa vorbesti mai mult cu parintii tai. Spune-le ce simti, pentru ca ei ar trebui sa fie principalii care sa te sustina.Cand ai ceva sa le spui despre care crezi ca ar putea sa comenteze, adu-le argumente pro.
2.Fa-ti mai multi prieteni.Iesi si socializeaza! Nu depinde de o singura persoana de care nu esti sigura ca iti e prietena.
3.Fii degajata.Nu ar trebui sa te intereseze parerile altora atata timp cat tu te simti ok.(atata timp cat ii cat de cat moral [de exemplu degeaba ma duc dezbracat pe strada si nu imi pasa de ce zice lumea, pentru ca nu e ok moral]). Spunandu-le prietenilor/parintilor problemele tale te vei descarca emotional si poate te va ajuta sa te siti altfel.

| SebylVane1890 a răspuns:

Si eu ma simt asa, mai ales cand e vremea urata si nu pot iesi cu prietenii.Incearca sa vorbesti mai mult cu parintii sau sa-ti gasesti prieteni adevarati. Daca te simti obosita, fara vlaga incearca sa te fortezi sa zambesti, sa razi, sa faci glume.La inceput va fi ciudat dar cu timpul te vei obisnui... Eu cand ma simt singura scriu.Scriu ce simt, ce cred...ma calmeaza.Dar si muzica e un leac bun.

| andreeavechiu a răspuns:

Si eu am fost in situatia ta candva! Si chiar si acum, am momente in care ma simt singura. Trebuie sa gasesti o persoana cu care sa ai interese comune, in care sa ai incredere si mai ales careia sa ii acorzi incredere!happy