| Arrr a întrebat:

Hey TPU!
Este vreo problema daca beau dupa cineva care are hepatita b sau c?
Nu sunt sigura, dar parca era b.
URGENT!
Si as vrea sa raspunda persoanele care sunt informate, au trecut prin asta, etc.
Funda!

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Nu te ingrijora, foarte tare. Uite care pot fi simptomele(am facut un referat despre hepatita c si b):
daca esti sigura ca e b simptomele sunt acestea:Infecția acută cu virusul hepatitei B este asociată cu hepatita virală acută, o boală care începe prin stări de slăbiciune, lipsa apetitului alimentar, amețeală, vomă, dureri în corp, febră, urină închisă la culoare și ulterior progresează spre apariția icterului. Există indicații că mâncărimea pielii este un posibil simptom al tuturor tipurilor de viruși hepatici. Boala durează câteva săptămâni și se ameliorează gradual la cele mai multe persoane infectate. Puține persoare pot avea infecții mai severe ale ficatului și ca urmare pot muri. Pe de altă parte, boala poate fi asimptomatică și poate trece neobservată și nediagnosticată.

1 răspuns:
| diablo754 a răspuns:

Daca bei dupa cineva care are hepatita b sau c o vei lua si tu. AI GRIJA!