| CIA a întrebat:

Hepatita A [inceput de hepatita A] poate fii transmisa prin sarut? As ruga sa nu raspunda persoanele care nu stiu sigur!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se transmite prin sarut. Hepatita A se ia prin asa-zisa metoda fecal-orala. Bolnavul (la inceputul bolii) eliina prin fecale virusuri (milioane). Daca nu se spala bine pe mani dupa folosirea toaletei, pune mana pe clanta, pe obiecte, pe tacamuri si le contmineaza, iar o persoana sanatoasa pune mana si apoi o duce la gura.
Sexul este o metoda de transmitere pentru hepatitele B, C si D

| alessia5158 a răspuns:

Da, se transmite prin sarut! In acest caz, calea de transmitere a virusului hepatitei A se numeste "de contact"( chiar si obiectele folosite de un bolnav sunt surse de contaminare daca nu au fost dezinfectate in prealabil! ). Fiind foarte contagios ( provoaca epidemii endemice si sporadice) virusul se mai poate trasmite pe cale hidrica(apa contaminata) si alimentara.Numai bine!

| educatie2021 a răspuns:

laughing
Cele mai frecvente cai de transmitere a hepatitei A sunt:

ingerarea alimentelor si a apei ce au intrat in contact cu materii fecale infectate;
omiterea procesului de spalare a mainilor dupa utilizarea toaletei;
utilizarea instrumentelor de mancat/baut folosite in prealabil de o persoana infectata;
sexul neprotejat (de orice forma – inclusiv oral si anal)

Concluzie : DA, poate fi transmisa

| educatie2021 a răspuns:

Un inceput de hepatita A tot hepatita e

| Xixi a răspuns:

Exista sansa de a se lua prin sarut, insa este destul de redusa.
Hepatita A se transmite prin intermediul alimentelor si apei, in timp ce hepatitele B si C se transmit prin sange (injectii, transfuzii) si sex neprotejat.
La "bombe" ai sanse sa te alegi cu o hepatita, dar mai probabil cu o toxiinfectie alimentara. "Sansa" de a capata o hepatita A e legata mai putin de mancare, cat de vasele si tacamurile nespalate, maini murdare.