| Maddiii a întrebat:

eu am 15 ani, am 1.75 inaltime, 58 de kg... eu vreau sa fiu mai in forma adica sa mai slabesc, ma simt prea grasa macar sa ajung la 55 de kg. ce trebuie sa mananc si ce nu trebuie... va urma sa aleg sa fac dintre sala sau dans. inainte faceam volley dar cum nu aveam timp sa si invat m-am lasat de acest sport, si acum am ceva timp dar de volley nu mai am chef. deci va rog sa ma sfatuiti ce sa mananc si ce sa nu mananc. si ce sa aleg dintre sala si dans. happy P. S dans hip hop laughing

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte, alune, migdale sau fistic.De asemenea,evita pe cat posibil prajelile din alimentatie(contin foarte multe kcal,datorita uleiului).Nu trebuie sa elimini complet painea din alimentatie(are si ea rostul ei, fiind baza acesteia), ci doar sa o consumi in cantitati corespunzatoare.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu depasesti necesarul)si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).Cea mai importanta,in schimb,este miscarea. Dansul este de preferat sa fie mai energic pentru a obtine rezultatele dorite, iar hip-hopul este ok, din acest punct de vedere.Referitor la sala trebuie sa punctez anumite lucruri: NU e obligatoriu sa slabesti daca faci sala, pentru ca scopul principal al salii este sa lucrezi si/sau sa dezvolti muschii.La sala poti slabi doar daca lucrezi la bicicleta(in jur de 40 de minute/zi) sau daca alergi pe banda(in jur de 30 de minute pe zi). Dansul este de preferat tot in jur de 40 de minute/zi(dar nu mai putin). Alege varianta care-ti face mai mare placere,astfel ti se va parea mult mai usor sa slabesti; din punct de vedere al rezultatelor obtinute, bicicleta, alergatul sau dansul sunt optiuni la fel de bune.Succes.

3 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Wow la 15 ani esti de invidiat! Uite aici vei gasi ceva care sigur te va ajuta! multa bafta! http://prodieta.ro/......ara-paine/
http://www.sfaturi-diete.com/Diete-de-Slabit/5/Cum-Slabim-Sanatos/

| maus09 a răspuns:

Sala cat mai mult

| XjessikaX a răspuns:

O alimentaţie săracă în calorii (fără grăsimi, mezeluri, conserve, dulciuri, carne grea, paste făinoase, chipsuri, fast-food-uri, băuturi acidulate şi în special cele negre, zahăr alb, etc.) prin consum de fructe şi legume proaspete, lactate şi brânzeturi degresate, cereale şi pâine integrală, sucuri naturale făcute în casă, zahăr brun din trestie de zahăr, miere de albine, carne slabă de pui-vită-peşte-curcan, etc. şi multă mişcare (dans).