| anonim_4396 a întrebat:

Am 50 de kg la 1.75.
100-57-88 cm.
Ma simt grasa, as vrea sa ajung la 45 de kg, de 1 saptamana mananc doar 2 mere pe zi, beau 4 l de apa, fac sport 30`pe zi si lesin aproape zilnic dar nu slabesc.
Ajutati-ma va rog, ma simt obeza!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Faptul ca te simti grasa e o falsa perceptie de sine. Problema cu care te confrunti se numeste anorexie psihogena. Nu e de glumit cu ea. Ai nevoie de consiliere psihologica, altfel anorexia te poate distruge fizic, la propriu. Sper din tot sufletul sa reusesti sa depasesti asta si sa supravietuiesti.
De lesinat, lesini pentru ca ai exclus total proteinele si grasimile din alimentatie. Organismul nu rezista fara ele si iti trimite semnale de alarma. Adauga macar un iaurt gras, un ou fiert si o salata verde cu zeama de lamaie si 1 lingurita de ulei la dieta ta zilnica, ca sa mai corectezi putin dezechilibrul alimentar.

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| pwp a răspuns:

Tu glumesti? Fata, esti slaba rau!

Răspuns utilizator avertizat
| Coco2730 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te duci la medicul tau de familie. Incearca sa ii explici prin ce treci si roaga-l sa te trimita la un psiholog. Mananca. Stai o perioada departe de "prietenii" tai din show bizz.

| LoGaS a răspuns:

Ce te face sa crezi ca daca stai flamanda asa, slabesti? Iti recomand cate 3 mese pe zi echilibrate. Sincer nu cred deloc ca esti grasa la dimensiunile mentionate de tine mai sus. Tot ce trebuie sa faci este sa te antrenezi intre 30-60 min/zi pentru a te mentine in forma si a evita celulita. Succes si nu uita de hidratare.

| alexalexandrusincerul a răspuns:

La inaltimea ta, trebuie sa ai in jur de 60-65 de kg.Ai chiar prea putin, invata sa te intretii.

| lumy4u a răspuns:

Fato,revino-ti te rog! nu esti grasa, esti mai mult decat perfecta! 57 in talie e perfect! greutatea ideala pentru 1.75m este de 65 kg, tu ai 50 si te simti grasa? pls! invata sa te accepti asa cum esti! esti perfecta! multe fete ar ucide sa fie ca tine! kiss

| 21ndstillachild a răspuns:

Daca esti tu in poza, n ai cum sa ai 50 de kile, poate doar capul

| Sim0 a răspuns:

Esti nebuna laughing.

| essther19 a răspuns:

Am fost la doctorita de familie si mi-a spus ca daca continui asa o sa ...stiti voi, ea mi-a spus ca la 175 cm trebuie sa am 60 de kg, ca sa fiu un om sanatos, dar cum sa am 60 de kg? voi arata ca o purica

| Coco2730 a răspuns (pentru essther19):

E foarte bine ca ai discutat cu medicul de familie, ai procedat foarte inteligent. Insa acum trebuie sa mergi mai departe si sa ajungi la psiholog. Si eu lucrez cu imaginea si stiu ca presiunea pusa pe tine este uriasa. Insa trebuie sa iti faci curaj sa te vezi asa cum esti de fapt, adica supla si frumoasa.

| messingaround a răspuns:

Cum sa fii grasa? Esti prea slaba! Iar daca lesini, de ce mai continui dieta? Nu poti trai doar cu 2 mere pe zi!

| EuDoru a răspuns:

Ai grija ca aceasta obsesie poate ucide.50 kg la 1, 75 este o greutate normalawinking

| ButterflyAlina a răspuns:

Poii...e simplu. 1.Incearca sa mananci mai putina paine.
2. Sa mananci de seara ianinte de ora 6.
3. Si fa mult sport. De exemplu seara alearga. Eu alerg pe tereno ora jumate.
4.Bea multa apă plata. Nu bea sucuri, decat naturale facute in casa. Si nici apă de casa. Doar plată! Bafta! Fundiță?smug Te pupii:*:*

| essther19 a răspuns (pentru ButterflyAlina):

Cum sa renunt la paine daca mananc doar mere!

| simonanomis92 a răspuns:

Doamne fereste! faci cea mai mare prostie daca vrei sa mai slabesti.la inaltimea ta cred ca arati destul de bine.eu am 45 de kg la 1, 62 si 85-66-89 si mi se pare ca sunt schelete.nu ies nici afara din cauza asta.parerea mae este ca ar trebui sa ramai asa cum esti, dupa aceea sa nu iti para rau.