| david76 a întrebat:

Ma numesc David am 16 ani vreau sa va cer parerea in legatura cu ceva (pregatiti-va va urma un roman).De la varsta de 3 ani eu si cu parintii mei ne-am mutat intr-o casa care se afla la 2.5 km departare fata de orice urma de civilizatie.Am stat toata viata mea inchis in aceasta casa, datorita distantei foarte mari nu am putut sa merg prin parc, sau prin oras, sau sa ma distrez, parintii mei erau plecati la serviciu toata ziua, iar eu stateam cu strabunica mea, in toti ani acestie nu am avut nici un prieten in afara de parinti si rude nu cunosteam pe mine si stateam efectiv toata ziua degeaba uneori plangand la mine in camera. Excursii cu familia nu am facut niciodata, parintii mei fiind mereu ocupati. Cand am intrat la gradinita eram foarte retras nu eram obisnuit cu atata lume. Colegii mei ma luau peste picior, ma jigneau, radeau de mine, eram exclus din toate activitatile nimeni nu stateam cu mine, eram bataie de joc a tuturor, astfel am ajuns ca in doar 3 ani de gradinita sa imi detest colegii. Cand am intrat la scoala lucrurile s-au inrautatit, colectivul parca a devenit mai rau ca niciodata, eram jignit, se radea de mine, unii colegi stergeau la propriu cu mine apa de pe jos atunci cand era iarna si era mizerie, am prins un invatator batran si ff sever, eu aveam note ff proaste de abia am trecut clasa cu ceva cascavele, invatatorul ma jignea imi spunea ca sunt prost, ma scoatea in fata tablei si imi dadea palme de fata cu intrega clasa umilindu-ma. Intr-un final am ajuns in clasa a 5 unde lucrurile s-au schimbat majoritatea profesorilor erau de treaba aveam note de 6-7 (exeptand matematica materie pe care nu am inteles-o vreodata ). Anii au trecut, acum sunt in clasa a 10, in continuarea iau note proste, ma simt ff rau, toti iau note de 9-10 numai eu de 5, simt ca nu sunt la fel ca si ceilalti, imi este rusine, m-am saturat sa iau numai note mici vreau sa iau mai mult. Sunt foarte gelos pe colegii acestia au avut o copilarie si au o adolescenta ff frumoasa, ei chiulesc de la ore cu fete, fumeaza, beau, se distreaza, nu invata absolut deloc, si totusi au note de 9-10 iar eu care invat iau 5, de la o vreme mi s-a acrit de asta si nu am mai invatat deloc, si surpriza am aceleasi note pe care le aveam inainte.Am niste parinti foarte severi si stricti, sunt ore la care toata lumea pleaca numai eu raman in clasa singur si se face misto de mine chiar si profesorii(daca afla parintii ca am plecat iese ff nasol, in schimb parintii celorlalti le iau scutiri pentru absente).Am ajuns la concluzia ca numai eu sunt de vina ca sunt un prost, voi ce credeti ca nu am capacitatea de a invata, sau sunt alte motive pentru aceste note? Toti au o viata minunata mai putin eu. Parintii mei nu ma lasa sa fac nimic.Nu mai am chef sa fac nimic dar absolut nimic, ba chiar ma gandesc la moarte, va rog dati-va cu parerea despre toate acestea si raspundeti-mi la intrebare (si inca ceva parintii mei nu prea au investit in mine pana acum 2 saptamini aveam un Motorola ca si telefon, am o bicicleta cumparata din banii mei la mana a-4a(un fier mort) si un calculator vechi de 10 ani primit).

1 răspuns:
| Anonimus345642235 a răspuns:

Nu te îngrijora si eu ma simt la fel. Sunt multi adolescenți in situatia asta si eu as vrea sa ma duc la psiholog dar nu am curaj. Poate te duci tu si imi povestesti si mie cum a fost.