| ໓iჯყ a întrebat:

puppy dog eyes Am o problema, am luat un virus de pe Facebook, mai exact de pe chat-ul acestuia, presupun ca majoritatea stiti despre ce virus este vorba. Am luat programul Malwarebyte, cum am citit ca trebuie facut, am scanat dupa virusi si i-am eliminat pe toti, teoretic. Acum, in ciuda faptului ca virusii nu mai exista, nu pot accesa DELOC pagina de facebook. Vreo idee despre cum as putea face, va roog, Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Mai intai de toate da un restart la pc pentru a sterge si virusii activi de catre MalwareByte! Si acum te intreb-->>>>
Un antivirus bun nu puteai sa-ti instalezi? Am aproape toti antivirusii la intrebarile mele cu licenta! Majoritatea antivirusilor il detecteaza si blocheaza!
Pentru a putea accesa in continuare Facebook-ul va trebui sa stergi fisierul hosts aflat in urmatoarea cale:

%windir%\system32\drivers\etc\
unde %windir% reprezinta calea catre folderul windows, care de obicei C:\Windows\
de asemenea pentru a naviga mai repede catre aceea destinatie copiaza calea de mai sus si o introduci in RUN (start –> RUN) –> OK
Deci repet STERGI ->fisierul hosts -> %windir%\system32\drivers\etc\
In cazul in care ai Windows 7 si din diverse motive nu te lasa sa stergi fisierul hosts va trebui sa dezactivezi UAC-ul (start –> scrie uac numai daca e in engleza windows-ul, in noua fereastra tragi de bara in jos de tot si dai OK), dai restart si acum ar trebui sa te lase, dupa care de preferat ar fi sa activezi din nou UAC-ul.
Bafta!

1 răspuns:
| midnight12 a răspuns:

Am vazut pe net ca a aparut un nou virus, tot pe chat. Mai multe informatii si sfaturi pentru a te proteja pe http://it-area.info/noul-virus-de-pe-facebook/ ! Poti sa te protejezi si fara alte programe zic eu, daca sti cum se manifesta virusul.