| porcelan a întrebat:

Rirewalul ma anunta ca am virusi pe calculator dar daca cer sa distruga virusii scrie ca trebuie sa cumpar programul. Am descarcat NOD 32 am scanat toate fisierele dar nu gaseste nici un virus. Ce sa fac?
Multumesc pentru raspuns.

4 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Da, probabil ai instalat un firewall trial, iar majoritatea anunta probleme, chiar daca nu ai, doar ca sa le cumperi! dezinstaleaza-l, si lasa doar firewall-ul windowsului activat impreuna cu un antivirus (nod 32, kaspersky, avg, etc)! nu te impacienta, e doar un hard disk la urma urmei! bafta! happy

| tycy a răspuns:

Foloseste alt antivirus, Norton 360 pentru pc cu 3, 4 Gb ram, pentru unul mai slab Kaspersky sau solutia ideala reinstalare de windows

| Adia_7139 a răspuns:

Buna, eu de obicei fac scan online cu malwarebytes sau bitdefender iar daca exista vreun virus il scot manual. Nu stiu daca are rost sa reinstalezi windows doar pentru asa ceva.

| CristiPalidu a răspuns:

Cred ca te refereai la firewal
Daca ai ceva cu rirewal si cere sa platesti inseamna ca e virus

1.Ia avira sau bitdefender (cele mai bune antivir care le-am incercat)
2.Asigurate ca esti cu update la zi cu aceste antivirusuri si cu computerul (optional dar recomandat)
3. Daca tot nu scapi si iti zice de virusi si iti merge greu pc reinstall windows