| Ionutza2012 a întrebat:

Sunt foarte confuza... Am un prieten pe care il cunosc de la gradinita, iar anul trecut ne-am apropiat destul de mult si a devenit cel mai bun prieten al meu. Un an intreg ne vedeam in fiecare zi si vorbeam absolut orice. In timpul asta nici unul dintre noi nu s.a gandit ca ar putea fi mai mult decat prietenie. De multe ori ne-au spus unii ca ne sta bine impreuna si noi am avut reactii de genul "Noi? Impreuna? Niciodata!". Dupa asta, m.am mutat foarte departe si nu am putut tine legatura asa cum am sperat. Acum vine vacanta si urmeaza sa ne vedem in doua saptamani, dupa ce nu ne-am vazut de aproape un an. Am vorbit cu el si ne-am facut multe planuri de vacanta, dar el vrea sa fim numai noi dou, ceea ce nu ii sta in fire. A spus tot felul de chestii cu subinteles si.asa mai departe... In anul asta in care nu ne.am vazut m.am gandit mult la relatia noastra si am realizat ca nu era chiar atat de imposibil sa fim impreuna cum credeam noi. Poate ca si el si.a dat seama de asta si acum ii place de mine. Acum un an, daca mi.ar fi spus chestiile pe care mi le.a spus acum nu as fi banuit nimic, dar acum nu mai sunt la fel de sigura. Daca am dreptate si ii place de mine, nu stiu ce sa fac... E foarte simpatic si am avea o relatie foarte frumoasa, dar ar fi tot la distanta, si nu cred ca as mai putea sa ii spun toate secretele, ca inainte. Dar dacă nu accept sa fim intr-o relatie, nu as mai putea niciodata sa am aceeasi atitudine fata de el ca acum un an. Tot ce vreau e ca relatia noastra sa fie ca inainte, si nu stiu care dintre variante m-ar aduce mai aproape de asta... Deci intrebarile ar fi: 1. Credeti ca ma place sau se comporta exact ca inainte si totul e doar in capul meu? Si 2. Daca ma place, ce ar trebui sa fac ca totul sa fie cat mai asemanator cu ce a fost inainte? Multumesc anticipat, si pentru raspuns, si pentru a citi tot textul pana la final

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

La prima intrebare nu avem cum sa stim raspunsul. Ne spui doar ce crezi tu ca se intampla.
Daca e asa cum crezi tu, fie ca accepti sa intri intr-o relatie cu el, fie ca prietenia voastra se va pierde cu incetul. Cat de "la distanta" ar fi relatia? Daca va puteti vedea in fiecare week-end, ar fi acceptabil dar daca va vedeti odata pe luna sau mai rar, mai bine nu intra intr-o astfel de relatie.

1 răspuns:
| Mimosa121 a răspuns:

La intrebarea 1 nu stiu. La a 2 eu zic ca e mai bine sa fiți cei mai buni prieteni,adică nu stiu cum tu,careu nu pot fi iubita unui cel mai bun prieten(din băieți) cu el te comporți mai altfel, si ai încredere in el, si sa faceti diferite ghidusii. Eu zic sa vezi ce are de spus pina la sfirsit, dar înainte de asta comportate ca înainte poate va înțelege ca sunteți doar cei mai buni prieteni, iar daca nuii bei explica ca este mai bine sa fiți prieteni. Sau poate gindirea îți joaca feste si el nu te place. Sper ca te-am ajutat