| Tasya05 a întrebat:

Tocmai am aflat despre o situatie mai 'delicata' si nu stiu cum sa procedez... Am o colega in clasa, de care toti isi bat joc (eram si eu printre eu ). Ea are cont pe TPU, dar habar nu are ca eu ii stiu contul. In fine, i-am citit niste intrebari, si din intrebarile ei am aflat ca, parintii o bat foarte tare acasa, si o maltrateaza straight face. Cateodata mai vedeam ca are urme, vanatai pe ea, dar niciodata nu le'am dat importanta si am continuat sa ne batem joc de ea. Bunicul ei, a murit, si parintii ei sunt cam 'dusi cu capu'. As vrea mult sa o ajut, dar nu stiu cum sa procedez. Ar fi o idee buna sa vorbesc cu diriginta, cu parintii mei, sau sa nu ma bag? (scuze de categorie big grin ).

Răspuns Câştigător
| Soowhaat01 a răspuns:

Salut!

Păi, când vă întâlniți la școală poți să îi spui : Bună, îmi pare rău pentru că m-am purtat urât cu tine. Vrei să fim prietene?

Și, poți să o inviți pe la tine acasă, ca să mai uite de probleme.

Să îi acorzi sprijin din partea ta. Să vorbești cu colegii să nu se mai poarte așa cu ea. Dacă voi erați în locul ei? Nimănui nu îi place să fie batjocorit de așa ziși " colegi ".

Cu diriginta...nu prea ai ce să vorbești. Poți să îi spui doar de problema ei...dar să nu îi spună nimic fetei, diriginta.

Sper că te-am ajutat.

Peace ^.^.

4 răspunsuri:
| Queensway a răspuns:

Wow...nu cred ca ar fi potrivit sa vorbesti cu diriginta sau cu parintii ei...eu consider ca ar trebui sa o spijini tu, sa vorbesti cu ea si sa o incurajezi

| Fridăm a răspuns:

Cred că întâi ar trebui să discuţi cu ea, să'i oferi sprijin, apoi să o întrebi mai subtil despre problemele ei. Nu o lua tare, îmi pare că trece prin multe, şi s'ar putea să reacţioneze într'un mod mai puţin plăcut. Sigur nu va avea încredere în tine din prima, deoarece ai batjocorit'o şi tu, va fi nevoie de timp să accepte că te'ai schimbat. E bine că ţi'ai dat seama că aveai un comportament greşit şi e şi mai bine că vrei să o ajuţi. Dar întâi trebuie să îi câştigi încrederea. Baftă!

Răspuns utilizator avertizat
| mariukka a răspuns:

Nu te baga dar nu iti bate joc de ea