| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU.

Va rog frumos sa citiți.

Sunt clasa a-vII-a.

În clasa a 6-a am avut note proaste, adică pe primul semestru am avut media 6 la romana si 4 la mate dar pe al doilea semestru am trecut la mate cu media 6.

Ei bine in acest an vreau sa am note bune doar ca mi-e foarte frica de teste, mai ales că vinerea aceasta am test initial la mate si nu stiu ce sa fac sa iau note peste 7. Sincer as vrea niște metode de invatat rapid si eficient. Sunt cu moralul la pământ ca nu voi reuși să merg la un liceu bun. As vrea sa am macar medii de 7 sau peste 7. Cum as putea sa ma incurajez si sa primesc note bune?

Ps:la intrarea în liceu se mai iau in considerare notele din ultimii 4 ani?

Multumesc frumos, dau funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De exemplu la mate. Trebuie sa iti faci mereu temele si sa te uiti mereu peste lectia de la clasa acasa ca sa o intelegi. Trebuie sa iei exercitiile mai intai alea usoare apoi un pic mai greu. Ca sa ai succes, trebuie sa ai rabdare sa lamuresti toate problemele pe care nu le intelegi si le intampini. Sa le traduci pe limba ta. Functioneaza daca iti explici ca si cum ai fi tu proful si stii despre ce vorbesti (poate chiar cu voce tare) Cand nu stii o problema, incearca sa cauti singur o metoda inainte de a intreba. Da-ti tie timp sa intelegi. Repeta un tip de exercitiu de mai multe ori pana iti intra in cap.
La alte materii incearca sa memorezi cum retii tu mai bine(vizual, auditiv). Trebuie sa repeti ceva pana intelegi, dar sa te concentrezi 100% pe ce faci. Poate daca e liniste in camera ajuta. Din 10 in 10 min deconecteaza-te si uitat-te in jur, ia o pauza, gandeste-te la altceva vreun minut doua.
Nu te grabi, dar propune-ti sa nu stai prea mult la invatat ca te zapacesti.
Spor!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In principal nu conteaza asa mult. E bine sa intri la un liceu bun, dar poti invata si la unele,, mai putin bune". se spune ca cine vrea sa invete invata oriunde. Nu te mai teme, au trecut prin scoala copii mai slabi ca oricine, si tot au terminat. Poti sa inveti. Doar ca trebuie sa si stii cum sa inveti. Trebuie sa intelegi.

| Anonim09943 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam cum as putea sa învăț bine, rapid și eficient?

| anonim_4396 explică (pentru Anonim09943):

De exemplu la mate. Trebuie sa iti faci mereu temele si sa te uiti mereu peste lectia de la clasa acasa ca sa o intelegi. Trebuie sa iei exercitiile mai intai alea usoare apoi un pic mai greu. Ca sa ai succes, trebuie sa ai rabdare sa lamuresti toate problemele pe care nu le intelegi si le intampini. Sa le traduci pe limba ta. Functioneaza daca iti explici ca si cum ai fi tu proful si stii despre ce vorbesti (poate chiar cu voce tare) Cand nu stii o problema, incearca sa cauti singur o metoda inainte de a intreba. Da-ti tie timp sa intelegi. Repeta un tip de exercitiu de mai multe ori pana iti intra in cap.
La alte materii incearca sa memorezi cum retii tu mai bine(vizual, auditiv). Trebuie sa repeti ceva pana intelegi, dar sa te concentrezi 100% pe ce faci. Poate daca e liniste in camera ajuta. Din 10 in 10 min deconecteaza-te si uitat-te in jur, ia o pauza, gandeste-te la altceva vreun minut doua.
Nu te grabi, dar propune-ti sa nu stai prea mult la invatat ca te zapacesti.
Spor!

| devilshelp a răspuns:

La matematica nu se toceste, trebuie sa intelegi ce faci acolo. Ia-o de la inceput cu materia si vezi lucrurile pe care nu le-ai inteles. Sau macar daca a zis din ce da testul poti sa recapitulezi doar partile alea. Fa cat mai multe exercitii posibile si daca nu intelegi pune pe cineva sa iti explice. Bafta!

| MiriMendes a răspuns:

Conteaza intr-un procent mai mic, dar inca se tine cont de mediile din generala.E importanta fiecare sutime, asa ca invata ca sa iti maresti notele.