| Helvete a întrebat:

Hi! Am o prietena(daca o pot numi asa) pe care o cunosc de foarte multi timp, si ea stie totul despre mine, dar problema este ca de la un timp minte si inventeaza tot felul de lucruri, situatii prin care pretinde ca a trecut, chiar si persoane, cu scopul de a se lauda si de a parea tare. Stiu asta deoarece, cand o rog sa imi arate lucrurile respective pe care pretinde ca le are sau sa imi prezinte persoanele acelea, refuza, gasind tot felul de scuze sau spunand despre respectivele persoane ca sunt plecate nu-stiu-unde. In ultima luna ma suna aproape in fiecare zi si vrea sa ies afara cu ea si cu alti prieteni pe care si i-a facut in vacanta aceasta si care mie nu-mi plac; am acceptat prima data, stiam ca nu o sa imi placa sa ies cu persoane de genul lor, dar totusi am iesit, si, dupa cum ma asteptam, nu mi-a placut deloc si aproape ca nu m-a bagat nimeni in seama, decat ea de cateva ori, si cand a facut-o s-a laudat cu diferite lucruri inventate de ea. Peste cateva zile m-a sunat iarasi sa ma intrebe daca ne intalnim, dar i-am spus ca sunt la tara si ma intorc peste o saptamana. Si tot asa, timp de aproape o luna, iar eu nu mai stiu ce scuze sa gasesc ca sa nu mai stau cu ea. In mod normal nu ar fi nicio problema pana aici, as putea sa ii spun ca m-am saturat de ea si sa o ignor cand ma suna, dar ea stie niste lucruri despre mine, lucruri despre care nu as vrea sa afle parintii mei, si cred ca a inceput sa se prinda ca inventez mereu diferite scuze sa nu ies cu ea, iar daca si-ar da seama cu adevarat, ar vorbi cu ai mei si le-ar spune chestiile acelea despre mine, si nici nu vreau sa imi inchipui ce ar urma. Ce as putea sa fac ca sa scap de ea, dar in asa fel incat sa nu afle parintii mei chestiile acelea? Multumesc anticipat si sper ca ma puteti ajuta big grin.

Răspuns Câştigător
| lily09 a răspuns:

In primul rand te invidiaza ...si-a dat seama ca esti mai buna decat ea ...de aceea braveaza...ai doua posibilitati...1. calea dreapta ...adica iti asumi raspunderea faptelor tale si nu te lasi santajata si ii spui in fata ca nu iti place ce face, fara sa dai detalii, las-o sa gandeasca singura, daca te ameninta ca te spune parintilor, poti sai spui ca deja le-ai spus parintilor si le-ai spus deja si ce fel de persoana e si ca nu are nici o sansa...si cel putin mamei tale ar trebui sai spui ca nu iti mai place prietena ta, felul in care se comporta .ca umbla numai cu minciuni...asa tu vei avea credibilitate in fata mamei tale si nu ea...in orice caz sa nu te lasi santajata pentru ca pretul va fi tot mai mare...2.daca inca nu ai curajul sai spui in fata... poti doar sa o ocolesti.sau sa o faci sa vina ea in cercul tau de prieteni... unde nu se va simti bine ...si va renunta... daca nu .atunci nu ai alta sansa decat calea dreapta... e greu dar nu poti sa o lasi sa-ti controleze viata...astfel de oameni sunt periculosi... o femeie invidioasa e ca un barbat bolnav de gelozie

5 răspunsuri:
| Helvete explică:

@danutza- in cazul acesta ar crede-o pe ea, mai ales ca acum cred ca a spus si altora despre acele chestii...
Anyway, multumesc mult pentru sfaturi, o sa ma mai gandesc la ceea ce voi face in legatura cu asta, dar cred ca totusi o sa scap de ea, chiar daca ai mei vor afla toate acele lucruri.

| danutza a răspuns:

Sa nu o lungesc prea multbig grin
Parintzi tai te cred pe tine sau o cred pe ea thinking

| zuzumic a răspuns:

Deci ...in primul si in primul rand ar trebui sa te inveti minte si sa iti ti secretele intime intime... inetelegi? in al doilea rand as vrea sa o ii dau toata dreptatea lui lily09... dar cred ca ai putea totusi macar mamei tatel sa ii spui adevarul... ca poate ea te poate ajuta cumva... stiu ca te gandesti ca poate o sa o dezamagesti dar e mama ta si te iubeste mai presus de orice... cred ca lily09 a spus cam tot ce se poate spune nu mai as avea nimic de adaugat,,, bafta

| ade_7333 a răspuns:

Deci, nu trebuie sa te certi cu ea, sa fim serioase cu toate mintim am trecut si eu prin asa ceva ...adica cel putin m-am confruntat cu situatia! un pic mai mult pot spune ...am o prietena care descrierea ta ise potriveste perfect, minte minte si iarasi minte! ...eu aii dau peste nas oridecateori o prind cu minciuna! Si cu oate astea nu trebuie so dau la o parte! de ce? pentru ca intr-adevar fetele astea trebuiesc ajutate, sunt desprinse de viata de zi cu zi, si traiesc int-o lume a lor, le lipseste ceva... ceva foarte important pentru ele. 1 de aceea trebuie sa-ti ajuti prietena ...indiferent ca parinti tai afla sau nu secretele tale... oricum ai avea de castigat : Ii poti da o sansa prietenei tale ori de cate ori minte spune-i.sau vorbeste cu ea... spune-i mai fato uite cum sta treaba : Eu din cate am observat tu cam traiesti din minciuna, eu nu cred ca cea ce spui tu e adevarat, se vede ca minti simt asta! reactia ei va fi... una mai proasta dar... ea isi v-a da seama ca esti alaturi de ea! oricum tziam spus incearca vorbeste cu ea... o poti castiga pe ea ca prietena...si va puteti pastra secreteleimpreuna! bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa iti spui secretele nimanui! pentru ca dupa aceea te are la mana! nu o mai baga in seama si daca e ceva care ar trebui parintii tai sa stie mai bine le-ai spune! pup! succes!