| Patrunzator a întrebat:

Va implor sa cititi! In urma cu cativa ani(mai exact doi) am intrat intr-o depresie+anxietate+stres si nu mai aveam chef de nimic, nici din casa nu am mai iesit un an si câteva luni. In acest timp, familia a observat schimbarea mea (si cand zic schimbare ma refer ca nu mai iesit din casa, de comunicat nu prea comunicăm pentru ca nu sunt o fire prea deschisa) si începeau sa ma testeze, cu diferite intrebari: daca stiu ce zi este astazi (dar eu le spuneam ca nu si asta pentru ca nu aveam chef sa le răspund, nu ca n-as fi stiut ce zi era bine, poate pierduse un pic notiunea timpului, dar nu atât de mult), daca am mâncat si ce si etc. Dupa un an si ceva, am avut niste altercatii cu niste persoane care ma urmareau deoarece aveam sa le datorez ceva, iar eu, nu stiam ca aveau atât de multe relații încât sa ma urmareasca (dar ai mei nu m-au crezut cand le-am spus si au pus asta pe seama unei boli, iar eu, in tot acest timp si in urma cu încă cativa ani, eram consumator de substanțe interzise si încă unul inrait) si pana la urma m-au internat intr-un spital cu probleme mintale timp de noua zile. In acest interval de timp, m-au bombardat cu tot soiul de medicamente, care mai de care mai puternice, iar cand mi-au dat drumul sa plec, am plecat cu diagnosticul de " schizofrenie" si mi-au dat tratament, pentru o lună de zile. In prima zi de externare cand am ajuns acasa seara, m-am băgat in pat sa fac bani si am auzit o voce care, m-a strigat pe nume. Dupa alte cateva zile, am auzit cum cineva batea la usa, dar sigur s-a auzit din capul meu si, din curiozitate, m-am uitat pe reteta si am vazut ca, erau niste pastile, gen alzheimer si m-a băgat putin in ceata. Dupa ce am terminat tratamentul primei luni, m-am dus la psihiatru, ca sa vadă cum ma simt. Ajuns acolo, m-a întrebat care sunt schimbarile (evident ca eu nu i-am spus ca am auzit voci pentru ca imi era frica de ce ar putea sa spună despre diagnostic si nu am vrut sa ii spun pentru ca ma documentasem intre timp) si i-am spus ca ma simt foarte bine de la tratament, iar el, s-a uitat la verișoara mea, iar ea a inceput sa plângă si mi-a spus sa vin peste o lună, iar eu, evident nu m-am dus! Au trecut de atunci aproape sapte sau opt luni de zile si de atunci nu am mai iesit din casa din cauza ca imi era rusine de ce vor crede ceilalti despre mine, iar in acest timp cât am stat in casa, am reintrat in depresie, parca imi vine sa plâng cand ii vad pe toți fericiti, nu am chef de viata, sunt tot timpul nervos si imi imaginez tot felul de lucruri negative, sunt cu nervii la pământ, nu stiu ce sa fac. Cu doua seri în urma, parca am auzit o voce, dar dupa ce o repetasem deja in minte, dar parca a vrut o viteza fulgerătoare, de parca nici nu a existat si nu ma pot opri din gandit, ma gândesc la cei ce m-au rănit cândva si ma enervez atât de tare, încât urlu inauntrul meu si parca ii cert si ma lupt cu ei (dar sunt constient de tot) si dupa ce ascult o melodie, parca imi vine sa o fredonez incontinuu si dupa ce ma opresc, revine in atentia mea si nu pot sa nu ma gândesc la respectivă melodie, de parca suna ca niste voci. Mai mărturisesc ca, acum câteva zile, priveam un aparat electrocasnic si i-am vazut forma pe perete, ce sa fie, schizofrenie sus sa fie de la depresiile pe care le-am avut si mi le-am tratat? Mai mereu stau si ma gandesc daca am schizofrenie si incep sa plang si ma demoralizez! Ma uit pe Internet si am impresia ca sufar de toate bolile posibile, ba chiar am crezut ca am si scleroza múltipla, deoarece am avut doua miscari coreice din cap si spasme musculare in tot corpul si cand stau drept cu ochii inchisi sus deschisi, ma cam clatin pe picioare, in ultimul timp am crezut ca am toate bolile lumesti, ba chiar si astazi cand am vizionat horoscopul, spunea ceva de schizofrenie la zodia mea. Nu stiu ce oi avea, ma gandesc continuu, fara sa ma opresc (cand mananc, cand ma joc, cand imi fac dus, tot timpul) ma gandesc repetitiv la anumite intamplari care au avut loc in viata mea si cumva, incerc sa le schimb! Oare chiar am schizofrenie, este posibil ca acel tratament sa-mí fi declansat ceva? Multumesc! Apropo, am 23 de ani si sunt de Sex feminin!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

În primul rând, diagnosticul de schizofrenie se pune doar după 6 luni de internare continua.
În al doilea rând,nu ai specificat despre ce medicamente este vorba. Dacă scrie pentru alzheimer,Nu inseamna ca nu pot fi folosite si in stările schizoafective,depresii,etc.
Medicamente antidementa sunt pentru îmbunătățirea memoriei,atentiei si pentru prevenirea alzheimerului care se declanșează la bătrânețe,mai ales daca esti alcoolica,te droghezi sau nu previi boala.
În al treilea rând,când esti in fata unui medic sau terapeut,e necesar sa comunici caci e vorba de sănătatea ta,nu a lui si e interesul tau sa te faci bine sau sa previi patologia.
Tu ingreunezi actul medical si ii pui pe medici in situatia de a te diagnostica si trata incorect. Probabil că au zis ca esti psihotica(schizofrenica) pentru nu doreai sa arăți deloc interes fata de tine si fata de lume,care nu e impotriva ta,ci doar vor sa te ajute dacă e nevoie sau sa vada daca e cazul sau nu de izolare. Ei pot observa ca esti depresivă si daca tu comunici. Nu te tine nimeni închisă si nu te obliga nimeni sa nu te tratezi dacă tu,când esti libera,nu ii alarmezi pe cei din jur si iei atitudinea sănătoasă de a te preocupa de viata ta. Nimeni nu ti cere sa te distrezi dacă nu poti, dar munceste, studiază mergi la un psiholog sau macar ia ti medicatia! Undeva, oricât ai fi de depresiv, tot trebuie sa faci ceva pentru tine.

| Patrunzator explică (pentru Donsavas):

Si, am sau nu, schizofrenie? In acest timp (de adapte luni de zile) nu am mai avut simptome pana acum caterva zile care, Cred eu, au aparut in uram depresiei si stresului la care m-am supus din cauza ca m-am speriat ca nu cumva sa am acest diagnostic. Am citit postarile multor persoane care au aceasta afectiune si, descrierea simptomelor lor pareau mult mai agresive, iar eu nu cred ca am asa ceva, deci ce sa fie o are? A trecut ceva timp, nu trebuia sa experimentez ceva mai mult fata de ce am manifestat? O alta fata, poveste ca, mergand pe strada, a observat o turma de pisici colorate, iar ea, s-a oprit si le Mangaia. Eu nu am avut si nu am astfel de simptome! De fiecare data, cand se iveste o problema care ma streseaza si ma seaca de putere si energie, este inlocuita cu o alta, de exemplu: cu cateva saptamani in urma, am observat ca, in momentul cand fumam o tigara, parca salivam pe la colturile gurii si, crede am ca am cine stie ce boala, iar dupa doua zile, nu i mai dade am atentie si disparea. Dupa alte doua saptamani, o alta problema si a facut loc in psihicul meu legat tot de saliva, dar de data aceasta, problema consta in faptul ca, inghite am saliva in mod repetat, iar asta ma stresa si mai rau si, nustiam ce sa fac ca sa scap de aceasta problema cu care, ma confrunt si acum, dar cand nu ma gandesc ca trebuie sa inghit, nu am nici o problema, in sensul ca inghit numai atunci cand imi amintesc de aceasta problema. Cineva, mi-a spus ca, este posibil, sa am depresie psihotica si, ma linistit, ca si cand as fi mers o saptamana la psiholog si, ii multumesc inmiit, oricine ar fi.

| Donsavas a răspuns (pentru Patrunzator):

Consulta un alt psihiatru si vorbeste cu el despre depresia ta! Nu mai fuma! Este contraindicat in probleme de sanatate mintală!

| Patrunzator explică (pentru Donsavas):

De sapte luni nu am mai fumat substanțe, decat tigari! Deci tu chiar crezi/banuiesti ca si mine (de altfel) ca ar putea fi o depresie majora?! Ba chiar si acum, cand m-am trezit, parca mi s-a parut ca aud ceva (doar mi s-a parut) si dupa ce rostesc un cuvant in minte, parca il aud, din nou (ca un ecou)! Si toate astea, cand sunt aproape sa deschid ochii de dimineata adică, ma trezesc buimăcit de la atâtea lucruri, la care ma gandesc pe parcursul unei zile (dar cand mi se pare ca aud dimineata parca, nu am dormit de zile intregi) nu s complet treaz cand mi se intampla asta. Dar nu cred ca as putea avea schizo. Se manifestă altfel, din cate am auzit

| Donsavas a răspuns (pentru Patrunzator):

Sa nu dormi de zile întregi indica o de0resie majora care e normal sa duca la oboseala si extenuare psihică. Fiecare își aude vocea interioară. Schizofrenia te face sa fi inconștient, sa nu realizezi ca ti se pare ci sa fi sigur ca ce auzi e real chiar dacă nu e. Nicotina este un excitant care duce la boli nervoase! Foarte multi pacienti de la psihiatrie fumează și mai rau le este!

| Patrunzator explică (pentru Donsavas):

Deci, nu am schizofrenie? Simptomele mele (pe care le am spus, le am doar inainte de a ma trezi/dezmetici de dimineata, in rest, nimic! Nu stiu ce sa cred pana nu ajung din nou la un alt psihiatru. Tot ce vreau, este sa stiu daca am sau nu schizo, dar avand in vedere simptomele mele si identifican du le cu ale altor persoane, ma face sa cred, ca nu am aceasta afectiune

| Patrunzator explică (pentru Patrunzator):

Adică, am sau nu? Din experienta ta intelectuală si din ce mai stii si ai auzit de la anumite persoane, deoarece observ ca stii despre ce este vorba! Eu pot sa spun ca nu am aceasta afectiune la infinit, dar vreau sa stiu clar, da sau nu?! Stiu ca nu esti doctor, dar totusi!

| Patrunzator explică:

Imi cer scuze pentru greselile de scriere, dar m-am grabit sa scriu si nu mi am dat seama. Mai vreau sa spun ca, de mic copil am fost foarte trimis si foarte retras si inchis in mine si probabil, toate acestea sau cristalizar Spre adolescenta! Cand eram mic, in timp ce mergeam pe atrasa, calcam pe fiecare rost, gaura sau pietricica, dar de ce, nu am idee, iar acum cand sunt Mare, mío vine sa ating lucrurile si tot ce este ascutit, de mai multi ori, chiar si unghiile mi le infing uneori in Palma, dar de ce, n am idee, ponte mío s pune ti voi care ar fi cauza pana cand o sa ajuns la un doctor, multumeesc mult!

| Dani2021 a răspuns:

Draga tu, nu stiu ce mai faci de ultima oara cand ai postat apelul de ajutor pentru problemele pe care le ai avut. Sper sa fie din trecut...insa din ce ai povestit, si vezi tu, se intampla destul de des mai ales in zilele astea, oamenii sunt "agatati" de entitati energetice de joasa frecventa, pentru ca ei insisi sunt acolo. Trebuie sa iti ridici vibratia. Cum? Multe multe metode: rugaciune catre Divinitate, meditatii, ganduri constiente de lumina, iubire, catre sufletul tau, familia ta, totul din jurul tau. Asculta muzica cu vibrație inalta-cauta pe YouTube, inpamanteaza te zilnic cu dușuri, plimbari in natura si îmbrățișează la propriu un copac. Deschide te spiritual catre infinita intelepciune, acces la informatie ai in zilele de azi, pentru ca planeta a facut un salt energetic in ultimii ani. Ridica te cu ea, energetic vorbind. O poti contacta pe Ramona Ardeleanu pe FB pentru ajutor in drumul tau de înălțare spirituala. Iti doresc un drum inaltator, lumina si iubire multa sa te înconjoare. Te imbratisez cu drag?