| Adyy5 a întrebat:

Hi! Intru la liceu anul asta.
Deci...Dupa terminarea liceului vreau sa fac facultatea in Marea Britanie sau Japonia(vreau sa devin medic).
Pun aceasta intrebare deoarece japoneza este o limba dificilă si vreau sa mă decid de pe acum daca ar trebui s-o invat pentru a face facultatea acolo.
Japonia ma fascinează,imi plac tradititiile,cultura si obiceiurile japonezilor.Întotdeauna mi-am dorit sa merg acolo.
Dar Marea Britanie are facultăți mai bune (cred),unul dintre cele mai bune sisteme de învățământ din lume si nu se munceste pe rupte ca în Japonia,ai si timp liber.
Engleza o stiu destul de bine si imi place.
Deci vreau sa stiu... Daca ar trebui sa aleg una dintre aceste opțiuni care ar fi?
E prea devreme,dar vreau sa stiu in cazul in care Japonia ar fi o alegere mai buna pentru a începe sa învăț limba de pe acum, sa n-am probleme mai tarziu.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Japonia nu este o tara unde sa te duci sa lucrezi. Eu nu au o cultura a timpului liber, acolo lucrezi pana la epuizare si peste. Oricat ti ar placea de japonezi ai sa ajungi la momentul in care sa fii la 10.000 km departare de casa va deveni o problema

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mai bine alegi Germania. Facultatea acolo e aproape moca. Platesti pana in 150 de euro pe semestru, pe cand in Anglia te costa aproximativ 20.000 de lire facultatea. Poti sa te inscrii acolo si numai cu un certificat de limba engleza, fara sa stii germana.

| Adyy5 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

In Elvetia cum e?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Adyy5):

Costa si ele, pentru ca nu sunt subventionate de catre stat si trebuie sa isi ia cumva banii.
Gratis sau aproape gratis mai sunt in Danemarca, Franta, Suedia, Norvegia.

| ClarissaIssuta a răspuns:

Ai dreptate, e prea devreme. Eu, după părerea mea, zic să nu îți mai pui atâtea probleme. Dacă va fi să mergi în Japonia sau în Marea Britanie, vei știi la momentul potrivit. So. Enjoy your life! Baftă la examen!