| nucaraata a întrebat:

Hi TPU! va rog frumos sa ma ajutati! Deci, cel mai bun prieten al meu fumeza (are 13 ani) si este pasionat de sport. El vrea sa dea la liceul Mircea Eliade care este liceu sportiv pentru a ajunge handballist. Problema este ca pentru a fi sportiv de performanta nu trebuie sa fumezi, iar este constient de asta. Doarca el a devenit dependent si acum eu vreau sa gasesc o solutie sa il motivez si sa-l opresc. Puteti sa ma ajutati va rog.

Răspuns Câştigător
| loryiii a răspuns:

Acel prieten al tau nu ar fi trebuit sa se apuce de asa ceva, mai ales ca vrea sport de performanta. Fumatul ii slabeste plamanii. In primul rand ar trebui sa reduca tigarile scade 2-3 tagri pe zi pana ajunge la zero. Tigarile le poate inlocui cu o guma sau ceva de genu.Dar iti trebuie o abmitie foarte mare sa te lasi de tigari ( tigara e ca un drog. Si spune-i pretenului tau ca tigara contine : Arsenic( o ortava care se folosea pe timpuri ca pedeapsa cu moarte), gudroniu ( o substanta care se pune si inasfalt), Formol ( ala in care se tin broastele in lab de biologie sa nu putrezeasca, adica un alt fel de ortava) tutn nicotina, bine contine mai multe dar pe astea le stiu:)) oricum uite un site sa-l motiveze sa stie ce pateste daca mai fumeaza http://dacanunoiatuncicine.blogspot.com/......ivezi.html Funda plz?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| emblem23 a răspuns:

Eu nu pre inteleg un lucru, daca fumezi ce, nu mai poti face sport de performanta? aici e dilema, daca ai o masa bogata plus un antrenament cat de cat bun sa-ti mentii conditia fizica la un nivel inalt, merg 2-3 tigari pe zi... funda plz

| SiLLent a răspuns:

Iti voi spune in cazul cel mai simplu ::::::happy trebuie saiexplici cat poiate sa piarda in sport daca mai fumeaza si sa incerci sal atentionezi de fiecrae data cand isi ia tigaa in mana. Daca nu merge asta incearca ca sa zic asa sa-l faci "DEPENDENT" de altceva cel poate ajuta in sport

| ihategipsy a răspuns:

Eu fumez de la 14 ani acum 4 luni simteam ca obosesc repede nu ma odihneam si respiram greu si ma intepa inima, am fost la medic si mi-au spus ca este d la tigari.Tot asa nu stiam cum sa ma las cineva mi-a spus sa micsorez doza de nicotina, inainte fumam Dunhill negru, ca sa-o micsorez am fumat 2 saptamani Kent 3, dupa 3 zile mi-am luat Kent 4 si la o saptamana m-am dat pe Kent 1 care are ce-a mai mica concentratie de nicotina dupa piata romaneasca 0, 01, fumez Kent 1 d 2 saptamani nu ma mai simt obosit nu mai scuip nicotina si acum fumez un pachet la 3 zile din cauza obisnuintei.La mine a mers nu maima simt aiurea si intr-o luna de la 1 pachet si 4-5 tigari pe zi foarte tari la 1 pachet la 3 zile si cele mai slabe.Si putina vointa cand o sa fumeze Kent 1 o sa simta ca nu fumeaza deloc sa incerce sa se abtina si sa nu aprinda una dupa alta. Multa bafta si NU VA APUCATI DE TIGARI VA DISTRUGE SANATATEA!