| meddu a întrebat:

Hyy:-H...
Am si eu nevoie de o compunere cu tema iarna si sa contina 3 figuri de stil distincte...Urgent...va rogg puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| Johanna_2621 a răspuns:

Sper să nu te ofensez, dar tu chiar nu eşti in stare să găseşti 3 figuri de stil?

Şi pe străzi ninge, şi în grădini ninge, şi pe copaci ninge, şi pe noi ninge, şi în casă ninge, şi peste tot ninge. Ninge cu fulgi mari cât. pumnu`.

Uite aici în două rânduri ai 3 figuri de stil distincte şi anume:
1. Epimona - utilizarea in mod excesiv a conjuncţiei "şi"
2.Anafora - repetarea unui cuvant in frază pentru a evidenţia un anumit lucru (în cazul de faţă că ninge)
3.Comparaţia - sper că nu e nevoie sa mai precizez ce-i aia

Acuma să nu te superi pe mine, da` nu cred că are cineva chef să stea să-ţi facă ţie temele. Ce ai făcut toată vacanţa? tongue

| jan33tt a răspuns:

Cauta pe google.sunt o gramada.scrie:compunerea iarna