| intrebare9000 a întrebat:

Ieri am lovit doua masini incercand sa ies din parcare. am luat permisul acum vreo 6 7 luni si am condus doar cu fratele meu in dreapta iar singur de vreo 3-4 ori si ma descurc bine in trafic/intersectii dar nu ma descurc deloc cand vine vorba de parcari sau manevre de ex sa dau cu spatele sau sa garez etc mai ales ca masina e foarte mare si lata pentru un incepator, eu as fi vrut o masina gen golf 4 dar nu ne putem lua alta masina si o folosesc pe a lu fratemiu, de obicei caut locuri unde pot parca cu fata si la fel am facut si acum cateva zile, dar cand am incercat sa ies cu spatele erau niste masini care stateau dupa mine si m-am emotionat si am lovit doua masini, primei nu i am cauzat nicio dauna dar la a doua i-am strambat putin bara, pana la urma am rezolvat cu incidentul dar problema e alta, cand am luat permisul eram cel mai fericit copil si eram pasionat de masina, m-a facut mai increzator dar incidentul de ieri mi-a luat toata motivatia si nu mai vreau sa urc intr o masina in viata mea sunt scarbit nici nu mai vreau sa aud de condus, nici macar cu cineva in dreapta care se pricepe, credeti ca ar mai trebui sa conduc?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nimeni nu este priceput de la inceput la parcari dar se poate rezolva cu antrenament.
Mergi la un poligon sau poti sa faci si acasa daca stai la o casa cu curte si fa macar 10 in fiecare zi si o sa vezi ca-ti intra in reflex si n-o sa mai ai probleme.
Sigur ca mai poti conduce daca te descurci in trafic, parcarile sunt doar o mica parte si, asa cum ti-am spus, le poti rezolva in scurt timp.

| darrio2007 a răspuns:

Prea usor dezarmezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Unii oameni nu au abilitatea asta de a sofa si pentru aceia este mai bine sa ramana pe viata pietoni.
Tu cred ca esti unul din ei, daca nici dupa atatea luni nu esti capabil sa parchezi si mai rau este ca risti sa omori pe cineva in trafic, fiindca nu ai refleze si nici simtul orientarii.
Ti-as recomanda cu tarie sa renunti definitiv la sofat, ca-i mai sigur pentru tine si pentru alti oamnei sa ramaneti sanatosi si in viata.

| intrebare9000 explică (pentru Violleta2022):

Doamna violeta dumneavoastra sunteti femeie si nu aveti dreptul sa vorbiti despre acest subiect avand in vedere ca femeile sunt criminale la volan, am luat permisul acum cateva luni dar nu am condus in fiecare zi pentru ca nu am avut masina, fratele meu si-a cumparat una si am condus maxim de 10 ori cu fratele meu in dreapta iar singur doar seara de 2 ori maxim, cand am lovit doua masini eram singur si eram in timpul zilei, parcarea era plina si spatiul era foarte stramt, am si mentionat ca ma descurc foarte bine in trafic/ intersectii iar peste pietoni nu am cum sa dau ca nu sunt teribilist sa merg cu viteza, apropo este destul de rusinos ca la varsta dvs sa nu stiti sa scrieti corect in limba romana, cuvintele precum: oamnei si refleze nu se gasesc in dex

| Violleta2022 a răspuns (pentru intrebare9000):

Baiete, sunt singuar care a avut curajul sa-ti spuna daevarul in fata si ai sarit ca oparit, ca dovada ca esti incapbil inca sa intelegi adevarul si sa sa-l accepti. Viata iti va arata curand ca am dreptate! Am permis de soferie de peste 35 de ani si sofez foarte mult, am sofat si in romanica si in occident unde locuiesc de 3 decenii, ca aici este ceva obisnuit sa sofezi in medie 100-150km pe zi, ca sa mergi la munca si inapoi acasa.
Regulile de circulatie sunt aproape identice oriunde in lume, si faptul ca tu esti incapabil sa sofezi sau sa parchezi o masina, nu te face decat un sofer prost sau incapabil sa conduci o masina.
ca ai lovit o masina in parcare se poate considera greseala, accident, neatentie, dar cand lovesti doua, atunci este deja rautate sau incompetenta, avand doua maini stangi si picior de lemn (cum se spune in popor, la cei care nu sunt capabili sa coordoneze creierul cu mana si piciorul, facand un lucru corect).
Daca mama natura nu a fost atat de darnica cu tine, nu-i rusine sa renunti la sofat in situatia asta, fiindca creierul tau nu poate sa coordoneze mana si piciorul in acelasi timp, dar este nasol sa faci accidnete si apoi sa-i consideri pe altii vinovati de neindemanarea ta.
Un sfat bun pentru tine: lasa sofatul celor care se pricep si au abilitati, inainte sa distrugi mai multe si doamne fereste, sa ranasti oamenii.
In ce priveste sofatul femeilor, suntem cu mult mai bune decat voi barbatii, in special copilasii astia teribilisti ca tine, care iau permis pe spaga si nu inteleg ce li seintampla cand ei fac accidente.

In ce priveste limba romana, nu-mi trebuie si nu-mi pasa, fiindca o folosesc ocazional doar aici pe acest forum, eu traind si locuind intr-o tara vorbitoare doar de limba engleza.

| intrebare9000 explică (pentru Violleta2022):

In primul rand nu am considerat vinovat pe nimeni deci nu stiu de unde ati dedus dvs ca am dat vina pe alt cineva, nu sunt impotriva unei pareri contra dar va comportati de parca am omorat pe cineva in timp ce mergeam cu 100 la ora, am dat cu spatele si am incercat sa fac stanga dar a doua masina pe care am lovit o era o duba foarte lunga si parcata putin gresit, nu sunt foarte familiar cu masina pe care o detin si nu mi-am dat seama ca chiar daca dau maxim stanga tot o sa o lovesc in fata. Primei masini nu i am cauzat nici o dauna iar la a doua i am lovit putin bara. V-am vizionat putin profilul si mi-am dat seama ca am de a face cu o doamna trista, la batranete, frustrata si cu o rautate de nedescris care e de acord ca un copil sa fie inchis in casa timp de 2 luni si lasat fara telefon doar pentru ca a luat niste note mici, iar un copil ar trebui sa fie de acord cu tatal ei care o jigneste fara motiv si sa nu schiteze nimic. Este si normal sa fiti frustrata din cale afara la aceasta varsta avand in vedere ca aveti riduri iar sanii dumneavoastra sunt pana in pamant, sa nu mai zic de faptul ca va credeti superioara tuturor doar pentru ca stati in alta tara si tineti neaparat cont sa mentionati asta odata la 2 raspunsuri.

| intrebare9000 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt copil teribilist si nu am luat permisul cu spaga, pur si simplu faceti niste afirmari total gresite din frustrare si rautate, dvs sunteti ceea ce se numeste karen

| Violleta2022 a răspuns (pentru intrebare9000):

Esti mitocan, daca jignesti doar pentru ca un adult vine sa-ti spuna adevarul in fata!
Cum naiba ajungi sa lovesti nu una, chiar doua masini parcate?
Singura explicatie este ca nu ai habar ce faci la volan, daca pana si manevraea intre amsini este atat de dificial pentru tine, probabil ca in trafic poti declansa accidente grave.
Sfatul meu este sa lasi sofatul cui se pricepe, ca nu-i de joaca cu masina, aia poate nenorocii vieti!

| intrebare9000 explică (pentru Violleta2022):

Daca nu aveam habar de ce sa fac la volan politistul constata si nu imi mai dadea permisul, si totusi cred ca politistul este mai in masura decat dvs experta TPU

| Babyblue2010 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ați fost și dvs începătoare și ați avut gafe în trafic. În 35 de ani îmi este greau sa cred ca ati fost perfectă.
A lovit 2 masini, ok, și? A greșit, a plătit. De ce să renunțe? De ce sa fie criticat de "șoferii cu experiență"? Dvs aveți copii? Cum v-ați simți să facă greșeli în trafic și să fie loviți de oameni experti ca dvs cu asemenea cuvinte? Bine!?
Cică sunteți singura care are curajul să îi spuna adevarul în față laughing) Să îl jigniți așa? "Sofer prost";"să rămână pe viață pieton"; "nu au abilitate"; "incapabil" etc.
Scuzați-mă dar aveți o problemă. Criticații oameni, în loc să îi sfătuiți. Este la început de drum, are nevoie de sfaturi, de propuneri, de idei. Da, da, știu, trebuie criticat ca să învețe. Nu neapărat! Nu țoți învață după acest principiu. Plus că, dvs vă cam lăudați, "am permis de peste 35 de ani "; "nu îmi trebuie limba română pentru că vorbesc aici unde locuiesc limba engleza ".
Sincer, vă citesc răutatea comentarilor de pe TPU de ceva vreme. Vă sfătuiesc să vă vedeți de abilitațile dvs, de șofatul cu multă experiență și de limba engleză. Așa cum și dvs, l-ati sfatuit să se lase de șofat.
La vârsta dvs, chiar nu știu unde puteți ține așa multă răutate.
Oricum, nu o să înțelegeți și ve-ți continua să criticați, pentru că asta este abilitatea dvs.

| Babyblue2010 a răspuns (pentru Babyblue2010):

Toți*

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti incepe prin a nu mai parca cu fata ca e foarte greu de iesit.
ideea e sa iti faci viata mai usoara pana prinzi experienta.

| intrebare9000 explică (pentru suntserios):

Am parcat cu fata deoarece imi era frica sa nu lovesc masini, dar nu m-am gandit ca e foarte greu sa ies, oricum acum nu prea mai am motivatie deloc

| intrebare9000 explică:

Si ironia e ca motivul pentru care am iesit ieri singur era ca voiam sa ma vad cu un prieten care are permis de mult ca sa ma invete sa parchez cu care am vorbit si ma astepta la el acasa era un drum cam de 4 minute dar nu am reusit nici sa ies din parcare

| Babyblue2010 a răspuns:

Poate răspund cu întârziere, dar vreau să îți scriu și punctul meu de vedere.
Nu trebuie să te crezi un șofer incapabil și să renunți la șofat așa cum spunea o femeie "expertă" mai jos. Ignoră acești oameni și nu le mai da apă la moară. Astfel, îi satisfaci, realizând ceea ce au vrut de la bun început, să te vadă căzut și mai jos decât ei (în caz că și amicii ți-au spus la fel ca doamna cu 35 de ani de experiență și vorbitoare de lb engleză laughing) )
Îl legătură cu șofatul, NU RENUNȚA. Din greșeli se învață, chiar dacă lovești și mașini. Fiarele se repară, important să fii tu bine. Și să nu te demoralizezi. Fii puternic și pune mână pe volan, vei vedea că o să fie mult-mult mai bine.
Multă sănătate!