| Elcik a întrebat:

Imi place foarte mult fizica, dar nu stiu raspunsul la intrebarea:"De ce termosul se executa in forma cilindrica si nu paralelipipedica"

Răspuns Câştigător
| AliceThai a răspuns:

Din acelasi motiv din care si sticlele se executa tot in forma cilindrica happy
Hai ca te necajesc... cred ca din cauza ca sunt ai rezistente la presiune. acum nu stiu de ce si alea de apa plata sunt la fel. Eu as vrea sa beau apa dintr-o sticla in forma de piramida neregulata cu 5 fete, de exemplu