| anonim_4396 a întrebat:

Imi place ft ft mult fizica, dar nu stiu raspunsul la intrebarea:"De ce termosul se executa in forma cilindrica si nu paralelipipedica"

Răspuns Câştigător
| nutz_3016 a răspuns:

Pai simplu, daca avea colturi perdea mai multa energie, cu toate ca e izolat

| Elcik a răspuns (pentru nutz_3016):

Mersi...asa ma gindeam si eu da nu stiam daca ii corect...

3 răspunsuri:
| nutz_3016 a răspuns:

Temperatura ca si electricitatea se pastreaza mai mult timp in corpuri rotunde sau sferice.
Explicatia e urmatoarea. Distanta din centrul unui cerc pana la cel mai apropiat punct al marginii sale este intotdeauna constant si este mai mare decat minimul distantei din centrul unui patrat catre laturi, astfel "miezul" cercului este prezervat mai bine.

| PinKoPinKo a răspuns:

Daca nu sti sa raspunzi cum dai fundita? happy