| bluesky a întrebat:

Imi puteti spune metode de copiere la scoala? Stiu ca trebuie sa invat, si chiar invat, dar e destul de greu sa stiu chiar tot la toate materiile! Mersi!happy

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Salut, pai ce faci tu? te minti pe tine!-copiind, noh bine sa zicem ca de ex. iti pui o fituica in papuc, iar cand ajungi la baie iti vei scoate acea foita la care te informezi si revii la examen-dupa aia uiti ceva ca virgula corect -cuv. cu cuv. nu vei face fata numai daca si ai invatat cat decat sa ai idee -asa nu te duci in deluzii, eu zic ca decat sa stai stresat pe baza ca vei copia, mai bine te stresezi sa-ti inveti numai strictul necesar-dupa care vei aburi tot legat de subiect cu cuv. tale cam ce si crezi despre acel sub. ca sa vada ca tu bati exact pe el si ca sa nu deviezi de la el-se intampla cazuri, tu te vei axa exact fac o mica paranteza aici si anume, ps.: nu ne'aparat mecanic se invata ca e ceva ce se poate esua, uita, inchid zicandu-ti. e mai bine sa stii si cu cuv. tale, fara a devia de la subiect, ...eu zic ca cel mai corect este sa mergi pe ideia ca tu vei reusi prin vointa, stiu ca este greu!- de asta si poarta denumirea de examen, treapta- asa si-n viata e la fel ghidandu-te dupa zicala:"viata e o lupta ". fiind ca atare niste pioni pe tabla de sah -la care trebuie sa-ti aperi interesul asta- cum? doar invigand prin resursele tale de capacitate,,, ca prost nu esti.si nimeni.ca se face e altceva. Ok .iti urez bafta si mai gandeste-te inainte sa faci ceva de doua ba chiar de zece ori-inainte de a pune in aplicare acel "ceva " in viata .deoarece de la un mic impuls ca acesta de "a copia" -iti poate ruina tot!, fii tu si nu imita!, Succes!, sa auzim de bine!

13 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Am o grama de obiecte, stiu cum e. Ma axez pe cele de BAC, dar copii doar de pe telefon.

| Victoria a răspuns:

Copiind nu vei rezolva nimic altceva decat sa te afunzi si mai tare in ignoranta.

| Marii a răspuns:

Acum ca e iarna si trebuie sa porti bluze cu maneca lunga, iti poti face o fituica cu scris mic ca sa-ti incapa mai mult si o bagi in maneca, sau o bagi in interiorul pixului - dar aici trebuie sa fii foarte atenta cum il ti ca sa nu se vada. Sa nu incerci ca copii din caiet sau de ceva de sub banca ca imediat esti vazut. Daca te asculta si nu te scoate in fata (cum ne face noua x() scrie-ti pe banca asa incat sa vezi si sa nu stai mereu cu capul in jos.
Eu ti-am dat cateva idei, dar asta nu inseamna sa le pui in aplicare ora de ora si sa te lasi de invatat, foloseste-le doar cand nu ai avut timp sa inveti, ti-a fost rau. etc. happy

| xibalba a răspuns:

Pai ori vesnica copiuta ascunsa bine, ori am mai observat ca se fac poze la lectii cu telefonul si apoi te uiti la telefon. Ce sa iti mai zic, la mine se mai scrie pe banci sau pe foaia de lucrare cu creionul si apoi se sterge cu guma. Daca esti la perete, poti sa iti scrii pe perete formule la fizica/mate, depinde. O colega isi ascundea copiuta in cizma... nu stiu cum dracu vine asta, dar copia asa.

Janina
| Janina a răspuns:

Eu in liceu nu am copiat deloc, la facultate insa am fost nevoita sa zic asa happy
si nefiind invatata, am folosit ce mi s-a parut mai usor:
am facut copiutele la calculator happy
le-al printat, le-am taiat mici si le-am pus in mapa.
in dimineata respectiva am luat o bluza mai lunguta pe mine, am pus copiutele sub bluza, pe genunghi si gata: ridicam putin bluzita, ma uitam happy

| kitty_8919 a răspuns:

Iti scrii pe o fituici mici lectiile sau lectia ...scrisul sa fie ff mic numa sa il poti citi...succes la copiat

| Aurelia a răspuns:

Sunt de acord cu C. A. si barbiegirl, nu trebuie sa copii nici daca e foarte greu si nu stii nimic din lucrare sau cand te asculta. A copia inseamna a fura munca altora, deci este un furt si o lipsa de respect imensa fata de profesor si fata de tine insuti. Eu prefer sa iau nota mica pe ceea ce eu am scris, atat am stiut si nu am nimic pe constiinta. Dar daca as lua 10 pe copiat, as avea constiinta incarcata, stiind ca am luat o nota mare cu care sa ma laud si nu eu am muncit-o, ci caietul sau fituicile. De asta eu niciodata nu am copiat si nu voi copia, pentru ca eu nu fur, prefer sa imi asum responsabilitatea pentru notele pe care le iau dupa ceea ce stiu eu, nu caietul.

| i.love.me a răspuns:

Nu rezolvi nimic dar totusi e bine sa copiezi...la teste e indicat sa stai in fata si sti dc? pentru ca prof isi canalizeaza privirea spre ceu din spate pentru a nu copia iar voi cei din fata sunteti privilegiati...asa... poti sa stai pur si simplu cu caietu sub lucrare "ca sa scrii mai bine"... ce iti este mai la indemana dar daca nu esti invatata nu incerca...happy

| betty17 a răspuns:

Cu copiuta intre picioare sau cu telefonul, depinde. eu asa fac la materiile care se pot copia(la unele direct cu caietul sub bankhee heebig grin
succes

| mishu25mishu a răspuns:

O foita cu cateva notite mai importante o bagi sub maneca sau mesaje sau pix cu cerneala invizibila sau scris pe brat apoi acoperi cu maneca. Astea le-am folosit eu bine si caiet in pupitru dar metoda asta la materii care nu meritau sa folosesc tipuri avansate de copiere. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Axeaza-te doar pe materiile de baza, la celelalte ia macar medii de trecere, nimeni nu e un geniu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am copiat doar o data in clasa a 4 a cu cartea in ghiozdan deschisa...si am mai copiat in generala la franceza cu cartea...caietu pe banca sau sub banca love strucklove strucklove struck

| Python a răspuns:

Ce ziceti voi e aiurea...in mare parte. Ca sa copiezi mai usor, cu sansa mult redusa de a fi prins, ai putea sa iti lipesti fituica direct pe talpa adidasului. Apoi stai picior-peste-picior. Daca vine proful/profa, stai normal. Nu vei fi prins decat daca vei sta in permanenta picior-peste-picior. Lipeste foaia pe talpa cu scotch lat transparet, si lipeste inainte sa te incalti (lipeste foarte bine incat sa nu intre apa, noroi sau alte chestii acolo incat sa faca cititul mai dificil). NU PROMOVEZ COPIATUL, DAR IN UNELE SITUATII CHIAR E NEVOIE DE EL!