| anonim_4396 a întrebat:

Imi spune cineva regulile de joc la septica, dar cu carti unguresti.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand stiu septica normala cu catri unguresti nu am auzit, dar pot cauta pe google pentru tine sau ai putea face tu asta, dar eu sunt un om bun si voi cauta eu pentru tine.
Ce chestie sunt aceleasi ca la noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Caut joc pe net online cu cati de jucat septica americana dar nu gasesc...plss ajutati-ma

| cris320d a răspuns:

Jocul este format din 32 carti de diferite numere sau valori saptele se poate pune pe ori ce carte sau pote schimba cularea, asul cel cu simbolul in patru colturi e carte care te obliga sa stai o tura, doierul e cel cu cele doua simboluri mai aproape de centru cartii de joc el te obliga sa iei dou carti daca ai unul in mana poti sa dublezi si urmatorul va lua 4...etc., 3-rul e cel cu doua simboluri dar in colturile de sus a cartii de joc sa nu se confunde cu 2-erul, jocul se bazaza in a termina cel mai repede cartile din mana odata ce jocul s-a incheiat se calculeaza cartile ramase in felul urmator: asul cel cu 4 simboluri e considerata cartea cea mai mica adica 1 punct, 7-arul e carte cu cel mai mare punctaj adica 25p. daca cineva inchide cu un 7-ar la toti jucatori li-se va dubla punctele, restul cartilor fiind calculate cu valorea inscrisa pe dinsele adica 2 cel cu doua simboluri mai aproape de centrul cartii de joc, 3 cea cu doua simboluri mai aproape de coltul cartii, 4 regele cu cal, 8 optul roman 9 nouale roman 10 zecele roman

| sergyu12 a răspuns:

Pai cartile unguresti sunt 32, cu 7 poti sa schimbi orice carte sau sa pui pe orice carte, trebuie sa fie nr cu nr si culoare cu culoare de fapt este ghinda, baca, verde, inima rosie.si pe cartile cu patru simboluri inseamna casrti statatoare, daca pui o carte statatoare si celalat nua are carte la fel sta o tura si tu pui de aceeasi culoare ce este pe crt statatoare!