| AstaEeE a întrebat:

In legatura cu testarea de luni la lb romana, clasa a VIII-a am sa va pun urmatoarea intrebare:Ce v-ati invatat pentru subiectul 1. B? Eu mi-am invat basmul,schita,nuvela,fabula,genul epic,genul liric, caracterizare de personaj(D-l Goe) si o demonstratie ca poezia ******* apartine genului liric(eu mi-am invatat Lacul de M. Eminescu) credeti ca e destul?

10 răspunsuri:
| DAC a răspuns:

In primul rand sansa sa va pice texte studiate la clasa este destul de slaba, pentru ca am inteles ca ei vor mai mult sa vada cum va descurcati pe texte la prima vedere, dar e foarte bine ca le-ai invatat deoarece nu se stie niciodata!
Eu, anul trecut, de la fiecare specie a genurilor am invatat si o demonstratie, si o caracterizare pe un anumit text, studiat la clasa, desigur, pe langa toata teoria la fiecare specie.
Sincer, nu stiu ce sa te sfatuiesc, cum ti-am spun, eu le-am invatat si mi s-a dat text la prima vedere, m-au ajutat doar cand imi aminteam anumite lucruri din textul studiat la clasa si imi folosea la textul la prima vedere.
Cred ca e ok ce ai facut tu, oricum daca stii foarte bine teoria si intamplator ti se da sa demonstrezi pe un text studiat, sunt sigura ca tu cunosti deja textul in mare si il poti face pe loc.
Bafta multa!

| VirusS97 a răspuns:

E bine ce tiai invatat...dar nu o sa vina text la prima vedere inseamna ca trebuie sa stii caracteristicile de ex. la nuvela definitia+caracteristicile. Sanse mici sa vina text gen basm si sa te puna sa demonstrezi ca lacul apartine genului liric, nu cred ca poate sa vina asa o sa ai fragmentul in fata sau chair toata poezia de aceea eu cred ca e simplu.big grin Suuccceees! Din cate stiu pastelul nu intra :-J cred

| mamatatasibunica a răspuns (pentru VirusS97):

Intra pastelul, am mai multe culegeri cu variante posibile si e destul de des dat pastelul

| VirusS97 a răspuns (pentru mamatatasibunica):

Da si eu am dar acele culegeri au aparut la inceputul anului iar subiectele oficiale propuse de minister au fost publicate acum 3 saptamani... unde intra basmul, schita, nuvela si fabula happy

| mamatatasibunica a răspuns (pentru VirusS97):

La noi in scoala au venit de la ispectoratul judetean si ne-au spus ca sunt sanse extrem de mici sa pice schita.dar in orice caz trebuiesc stiute

| VirusS97 a răspuns (pentru mamatatasibunica):

Deci in principal astea ar fi iar sansele cele mai mari le au nuvela (nu prea mari) basmul(a venit si anul trecut si acu 2 ani mi se pare) si fabula care e simpla dar nici schita nu e grea...

| VirusS97 a răspuns:

Saaa stiti ca intraa si PASTELUL sryyy de neintelegere

| sowhatt a răspuns:

Eu am invatat si nuvela "Popa Tanda". Dar poate ne da pe text. sper! aaa..am invatat si romanul si genul dramatic.

| Renes a răspuns:

Hălele!
Nuvela şi Schiţa sunt mai mult ca sigură ca nu ne dă,şi nici pe texte studiate.
La bacul olimpicilor a fost REZUMATUL!
stai calmă,basmul,fabula'să zicem', interpretarea titlului,transformarea din vorbire în indirecta,caracterizare de personaj, rezumat, gen liric şi epic, aşa că calmează-te şi nu mai învăţa mâine, doar relaxează-te.
MULTĂ BAFTĂ! FARĂ EMOŢII!
apropo:ai voie cu ciocolată la examen, hihi big grin

| mamatatasibunica a răspuns:

Nu, nu e destul! si eu sun itgrijorata, pentru ca sunt multe lucruri esentiale pe care trebuie sa le stiu pentru evaluare.Deci trebuie sa stii asa: -basmul, nuvela+argumentare ca o poezie este un pastel sau apartine genului liric+argumentare ca un text apartine genului epic. Si ce mi se pare mie mai greu: explicarea titlului poezie (asta ar putea sa ne pice).Cu argumentarile am terminat. Acum: trebuie sa avem imaginatie pentru compuneri, sa stim sa facem figuri de stil si sa explicam niste versuri.Iar in final GRAMATICA! Felul propozitiilor, explicarea cratimei, vocabular, explicarea virgulei. Atat. Mult succes la Evaluare.La ambele! :*