| tflkj a întrebat:

In ultimul timp am inceput sa traiesc un cosmar. Viata mi se ingreuneaza pe zi ce trece si va spun de ce.
Sunt baiat, am 16 ani si sunt in primul an de liceu. Toata lumea isi bate joc de mine si nu ma pot opune deoarece altii se vor baga pentru ea si ma voi face de ras.
In familie la fel. Nu mai sunt bagat in seama. Nimeni nu vrea sa comunice cu mine.
Dimineata cand ma trezesc sunt trist si ma gandesc ca va urma o alta si grea care ma va aduce mai aproape de moarte.
Imi urasc viata, nu mai am prieteni, sunt singur la parinti, nu ma mai cunoaste nimeni si nu ma pot baga in discutie cu nimeni stiind ca voi fi luat din nou la misto.
Nu am incredere in mine!
Sunt intr-o situatie jalnica.
Va rog sa ma ajutati!
Imi puteti da si ID-ul de messenger daca vreti sa vorbim.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Dummi a răspuns:

Faptul ca tu simti ca toata lumea te ignora poate fi doar ceea ce simti tu si nu adevarul. Dar nu uita ca parintii sigur te iubesc, pentru ca esti copilul lor. Acuma nu astepta atentie necontentita de la ei. Nu uita ca tu esti unicul la parinti si de obicei acesti copii chiar si cand cresc mari sufera de lipsa de atentie, pentru ca tot timpul au primit multa atentie si s-au obisnuit cu ea. Iti dai seama, poate ca parintii tai si-au dorit 2 sau 3 copii dar din motive biologice nu au putut avea decat unul, evident ca in primii ani ei ti-au acordat dragoste si atentie infinita. Tu te-ai obisnuit cu asa ceva si in subconstientul tau s-a format o imagine precum ca asa e normal sa fie. Acum ai crescut si realitatea e alta. De fapt oamenii ar trebui sa se multumeasca si cu mai putina atentie pentru ca asa e viata. Priveste imaginea in ansamblu. Daca ai puterea sa te analizezi pe tine insuti ai sa reusesti sa depasesti situatia in care te afli. Gaseste solutii, aplica-le.
In viata nu prea contezi pentru nimeni in afara de familie (si numai rudele apropiate si foarte apropiate), poate niste prieteni adevarati pe care ti-i faci in timp. De la restul nu te astepta la atentie, pentru ca n-au de ce sa ti-o dea. Gandeste-te, daca ti se intampla Doamne fereste ceva si ai nevoie urgenta de bani sau ajutor, cine ar fi primii care iti vor sari in ajutor? - parintii, ceva rude apropiate. Deci parintii sunt intr-adevar persoane care conteaza pentru tine.
Scoala? they *** you, you *** them. Fii putin egoist. Daca vrei sa schimbi lucrurile incepe de la a-ti dezvolta perosna ta. Incepe de la a invata bine. Lumea o sa inceapa sa aprecieze si sa te respecte. Fii bun la o materie care-ti place, participa la olimpiade scolare. Sa vezi ce reputatie o sa-ti castigi happy
Eu nu eram nici pe departe un tip-vedeta in scoala, mai luam bataie de la unu-altu, dar eu imi vedeam de treaba mea si ce trebuia sa fac la scoala - sa invat pentru ca sa-mi fac o cariera. Si acum nu-mi pare rau de unde am ajuns.

daca tu vezi un tablou si zici ca e urat si alti 1000 persoane zic ca e frumos, atunci acel tablou e frumos, pentru ca asa crede majoritatea.

Faptul ca tu nu primesti atentie nu inseamna ca esti ignorat. Inseamna ca nu ai cerut atentie sau nu ai cerut-o cum trebuie, astfel incat sa functioneze.

Bafta!

7 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună!
Să ştii că te înţeleg, întrucât şi eu mă regăsesc în situaţia ta câteodată. Ştiu cum este să fii lăsat deoparte, să nu ai prieteni şi să nu fii ascultat, deşi încerci să strigi din răsputeri. Însă nu te îngrijora, şi pentru tine există un timp mai bun, care va schimba tot ce ţi s-a întâmplat şi te va aduce pe un drum diferit. Trebuie doar să priveşti încrezător spre viitor, să te trezeşti în fiecare dimineaţă cu gândul că urmează să fie o zi excelentă, care te va face fericit, să te bucuri de fiecsre moment, fie el şi mai puţin bun.
Iar în ceea ce priveşte prietenii, dacă actualii tăi colegi sau amici nu îţi prea sunt de ajutor, de ce nu îţi faci alţii noi? Crede-mă, sunt mii de persoane care ţi-ar putea fi prieteni, care ar putea fi de partea ta, cu un sfat folositor. Trebuie doar să le apari în cale şi să rămâi acolo pentru o vreme. Uită de eşecurile trecutului şi construieşte-ţi o nouă viaţă, o viaţă în care lumea să te cunoască aşa cum eşti tu! Lasă timiditatea la o parte şi dezvăluie-ţi adevăratul caracter. Ai încredere în propria persoană! Poţi reuşi!
Dacă ai nevoie de alte sfaturi sau de o vorbă bună, îmi poţi trimite un mesaj. Eu sper că am reuşit să îţi alung, chiar şi într-o mică măsură, negativismul care te urmăreşte.

| lunarwolf a răspuns:

Da-mi id-ul tau si vorbim pe mess.
Sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare.happy

| andreushk a răspuns:

Nimeni nu merita ''lacrimile tale'' si aceia care le merita sigur nu te vor face sa plangi happy si un sfat, nu inceta niciodata sa surazi, chiar si cand esti trist, pentru ca tu nu stii cine s-ar putea indragosti de surasul tau. ignorai pe toti cei care isi bat joc de tine, nu le da satisfactie

| iuliiiaaaaaaaa a răspuns:

Dai add : miss. iuliiia. imi va fi mai usor asa :*

| skanduraaa a răspuns:

Sincer, toti murim si nu are rost sa fim tristi... Sfatul meu:traieste viata la maximwinking

| Discus a răspuns:

Uite da-mi id-ul tau si vb

| darkangel_5842 a răspuns:

My_darkangel97