| angelinthedark a întrebat:

Inainte, am fost despartita de prieten, dar ne-am impacat pana la urma, in acea perioada m-a cam facut sa sufar si nu parea sa ma iubeasca asa mult.Acum ne-am impacat, el pare asa indragostit de mine si se comporta extrem de frumos, fapt care ma mira foarte tare. M-am impacat cu el ca il iubeam si am zis sa ii dau o noua sansa, dar eu sunt genul de persoana care iarta dar nu uita, nu stiu ce sa fac sa ma schimb, adica l-am iertat dar mereu cand imi zice ca ma iubeste si ma saruta, ma alinta, eu imi amintesc tot ce mi-a facut si nu mai cred nimic din ce spune. Oare cum as putea sa trec peste toate si sa o luam de la inceput cu adevarat, am zis ca uitam trecutul dar eu de cte ori am ocazia ii reprosez diferite chestii care le-a facut, ii scot ochii cu asta si el se supara pe mine.Deci...credeti ca se va satura daca ii voi tot reprosa trecutul? Oare cum sa uit totul?

Răspuns Câştigător
| rraluca a răspuns:

Da, se va satura pana la urma pentru ca nimenui nu-i place sa i se reproseze tot timpu acele lucruri cu care a gresit.Gandeste-te ca sunteti din nou impreuna, si poate, acest lucru s-a intamplat in primul rand pentru ca va iubiti, sti...toti suntem oameni, toti gresim.Ai incercat sa stai o data singura in camera ta, in liniste si sa te gandesti la toate lucrurile si vorbele frumoase care au fost intr-e voi de la inceput si pana acum? Crede-ma, pe mine ma ajuta de fiecare data cand ma cert cu prietenul meu.Cum te-ai simti daca greseai tu, iar prietenul tau ti-ar tot reprosa acel lucru. Daca l-ai iertat trebuie sa mergi mai departe.Gandeste-te bine la ceea ce vrei cu adevarat de la relatia voastra.

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu l-ai iertat deloc, doar i-ai zis ca l-ai iertat insa ai uitat sa-i dovedesti asta. Daca el face astfel de gesturi si iti dovedeste ca te iubeste ce sens are sa-ti amarasti singura viata ta si a lui cu acele scapari? Pune-te putin in locul lui si da-ti seama cat de mult rau ii facisi data viitoare cand mai ai de gand sa ii reprosezi ceva gandeste-te ca o sa il pierzi daca mai continui in ritmul asta si ar fi pacatwinking

| LoveMusic a răspuns:

Stii, multe fete sunt asa.Crede`ma ca mie mi`s-a intamplat, insa nu cu un iubit, ci cu prietenele.Sa`ti povestesc.
Au fost multe ori cand m`au ranit, sau mi-au spus ceva ce nu`si avea rostul, cu tot ca erau prietenele mele, spuneau ceva, apoi isi cereau scuze. Le iertam, dar nu uitam [ca si tine] si a fost un moment in care, chiar nu am mai avut incredere in ele doua.Si acum, am o prietena foarte buna, cu care ma inteleg, pot sa-i spun oricewinking Suntem alaturi una de cealalta pentru ca suntem prietene adevarate. Iar celelalte 2, au ramas doar prietene happy
Deci.NU stiu daca poti uita, dar poti incerca! Simplu, nu te mai gandi la asta si, daca se mai intampla sa va certati dintr`un motiv aprins, cred ca ar fi bine sa-ti gasesti noua iubirewinking Succes!

| arrriadna a răspuns:

Pai nu poti sa uiti. Da' poti invata ceva din asta si el la fel. Orice barbat e capabil sa alinte si sa rasfetze o femeie, sa stii. Singura intrebare valida pe care ti-o poti adresa este daca tu chiar il iubesti pe el sau pur si simplu iubesti ideea de a iubi si de a fi iubita... N-are rost sa "scoti ochii" nimanui. Atat a putut el sa reactioneze si la un moment dat s-ar putea sa ti se intample si tie la fel. Doar ca. Odata ce un subiect a fost intors pe toate fetele nu mai are rost sa revii asupra lui decat in mintea ta.
Be happy!

| scumpikkk a răspuns:

Pai daca el ti-a cerut iertare si a propus sa uitati totul asa ar trebui sa faci si tu, cand ati fost certati, a fost numai vina lui? Daca o sa insisti tot pe tema trecutului nu crezi ca o sa se sature si atunci? Stiu, e greu dar daca il iubesti cu adevarat trebuie sa te sacrifici, pentru el, pentru relatie, si lasa in urma trecutul, daca ii reprosezi ce poti face?, oricum fapta ii facuta nu mai poate face nimic, vrea doar sa se schimbe, dar daca tu nu-i dai ocazia...
Gandeste-te binewinking

| johny_9421 a răspuns:

Daca ai ales sa il ierti, incearca sa treci peste tot.

Eu sunt baiat si ma pun in situatia lui... Probabil a avut un moment de ratacire, a simtit ca te-a pierdut si a reactionat mai urat. De obicei baietii gadesc asa: "dac-o fi sa curga lacrimi, sa curga ale tale!"...

So... nu te pacali pe tine... Incearca sa il ierti si sa nu-i mai reprosezi; cu timpul vei reusi!winking

| gargaritza a răspuns:

Eu sunt in acceasi situatie ca tine... pai nu cred ca ar trebui sa te schimbi tu pentru ca tu nu ai facut nimic rau. el s-a comportat urat cu tine si in momentele alea el a facut o alegere: sa se comporte urat cu tine sau nu... si a ales sa se comporte urat deci si-a asumat responsabilitatea de tot ce a facut si a fost foarte constient de ce face. deci acum sa suporte consecintele. El trebuie sa demonstreze ca si-a meritat sansa, sa iti recupereze increderea si sa iti demonstreze ca te iubeste. Daca te iubeste cu adevarat si te vrea langa el atunci o sa faca chestia asta daca nu o sa se enerveze de fiecare data cand ii scotii ochii cu ceva ce a facut in trecut.

Bafta multa :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu uiti ca iti propui asta. Poti ierta doar.Deci spune-i clar ca mai ai straluciri ale amintirilor si va intelege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cu siguranta daca o sa-i reprosezi mereu acelasi lucruri, fiindca intre timp o sa-l faci sa nu mai poata avea aceeasi incredere in tine ca inainte. Daca il iubesti si cu adevarat simti ca poti lasa trecutul in urma, atunci nu mai fa aceeasi greseala mereu fiindca o sa ajungi sa regreti, prin asta il vei putea schimba si pe el nu in bine...Cum sa uiti? Priveste mai cu incredere in tine la viitorul ce va asteapta fii mai optimista.Asa o sa-i para rau si lui ca te-a facut sa suferi in trecut si cu siguranta nu va mai repeta greseala.Succes! happy

| chris_7812 a răspuns:

Inseamna ca tu nu l-ai iertat cu adevarat. Ori ierti cu adevarat si uiti totul ori nu.Nu merge cu jumatati de masura.Nu este bine si corect nici pentru tine nici pentru el. Ori ierti si uiti tot ori desparte-te de el.