| anonim_4396 a întrebat:

Inca de cand eram foarte foarte mica am avut o pasiune.Acea de a canta.Nu exista zi in care sa nu ma inchid in camera mea si sa incep sa cant.Nu ma simt bine daca nu cant macar o ora pe zi. Dar am o problemasadImi e rusine sa cant defata cu cinevacryingNu stiu de ce...Am fost intr-un cor si toate profesoarele ma laudau ca am voce frumoasa. Dar atunci era altceva.Pentru ca nu cantam singura.Cantam cu toti copii de la cor.De fata cu prietenele mele cele mai bune pot sa cant sadChiar si ele au spus ca am o voce minunata. Dar cand sunt prea multi oameni sau necunoscuti ma rusinez si nu pot sa mai cant sadCum sa scap de teama asta? Ce sa fac?crying

4 răspunsuri:
| Domyno a răspuns:

Sa stii ca nu ai sa poti sa depasesti momentul daca nu iti infrunti teama!

Si eu sunt in corul scolii, si la fel ma simt mai sigur pe mine cand suntem mai multi si cantam, insa inainte si eu aveam aceeasi teama de a interpreta in fata unor necunoscuti...
pana intr-o zi cand a trebuit sa cant in duet cu o fata, la un spectacol organizat la implinirea a 100 de ani de existenta a liceului meu!

Si aveam de ales, in a merge pe scena sa vad ce iese sau sa ma retrag si sa ma bata profa de muzica cu prima chitara care ii cade in mana!

Si am mers frumos pe scena... am crezut ca am stat 3 ani si jumatate acolo de nu se mai termina...insa a iesit super super bine, si de atunci nu ma mai tem, as fi in stare sa ma duc si la Hollywood sa cant laughing!

Bafta fii curajoasa!

| lollopop a răspuns:

1. Incepe cu mai putine persoane(familie, prieteni) sau
2.NU te gandi la cei de acolo, prefate ca nu o sa-i mai vezi niciodata si nu ai cum sa le auzi comentariile stupide(unora)
3.Gandeste-te la altceva
4.Canta cu o alta colega sau prietena, asa vei fi cu ea si vocile o sa se combine, in plus da mai bine in doi...

| ღCrAzzYεїзIღ aNa™ღ a răspuns:

Incearca sa te gandesti ca esti numai tu si cu prietenele tale.imagineaza'ti ca doar voi sunteti acolo.sau chiar numai tu singura.si dati drumul la voce. daca prietenii iti spun ca ai o voce minunata de ce sa iti fie frica? incearca sa treci peste asta.succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pur si simplu nu-ti mai fie rusine de ceea ce faci si de ceea ce canti.Si eu cant si cand intr-un cor redus de 4 persoane suntem cate unul pe voce problema este ca suntem cor mixt si m-am obisnuit o sa te obisnuiesti tu in timp
dar continua sa canti si sa asculti muzica clasica eventual pentru ati forma urechea muzicala