| vaiviable a întrebat:

Intrebarea mea este stupida, dar doresc neaparat sa aflu un raspuns.Nu mi-am inceput viata sexuala, intrucat am doar 15 ani.Am miopie forte[-12 la un ochi si -9 la celalalt] iar doctorita mi-a spus sa nu fac efort[trag de fiare, car greutati, sar, alerg, fac sporturi]intrucat as putea suferi de dezlipire de retina.Eu m-am documentat pe internet si am observat ca riscul nu este asa de mare pe cat am fost anuntat[de exemplu faza cu,, sarit, alergat" a fost un pic exagerata]. Daca cineva are cunostinte in domeniu sau oameni adulti, cu aceeasi problema ca a mea... voi avea voie, pe viitor, sa fac sex? Ma tot macina intrebarea de cateva zile.Am auzit de femei, cu problema mea, care au nascut prin cezariana[pentru a nu depune efort], prin urmare au infaptuit un act sexual... dar poate ele au riscat.Nu vreau sa-mi asum niciun fel de risc si imi este rusine sa-mi intreb, acum, la varsta mea, doctorul.Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e o intrebare stupida, ci una foarte normala. Vei putea avea o viata sexuala absolut normala, fara probleme, fara riscuri. Doar ca va trebui sa nasti prin cezariana, dar in rest, vei avea viata sexuala ca orice femeie.

2 răspunsuri:
| Victoria a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa astepti pana la 20 ani, cand ochiul tau se va maturiza si tu iti vei putea face o operatie si recapata vederea(desi nu stiu daca complet, miopia ta e foarte mare).

| vaiviable explică:

Nuuulaughing...am dat exemplul cu femeia care a nascut pentru ca numai femeile pot depunde un asa un eforttongue.eu sunt baiathappy.