| kiraBOOM a întrebat:

Intru in clasa a8a si vreau sa ma mut la alta scoala. Mai bine zis e un liceu cu program pentru clasele 5-8. Vreau sa ma mut de la scoala mea deoarece toti prietenii pe care ii aveam s-au schimbat si acum sunt mai falsi ca inainte. Pot spune ca nu as avea probleme cu profesorii deoarece mama ma va trimite la pregatiri oricum. Dar nu stiu ce sa fac. Plus in acea clasa cunosc o fata care mi-a fost prietena foarte buna numai ca s-a mutat in lasa a5a.
Am nevoie de un sfat. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Te muti doar pentru ca niste colegi s-au schimbat? Doar pentru atat? Eu as zice sa mai stai anul asta, e ultimul si o sa iti fie mai greu daca te duci intr-o scoala noua. Crede-ma, clasa a 8-a o sa treaca atat de usor si repede. Nici mie nu imi vine sa cred cum a putut trece atat de repede. I-ai suportat 7 ani, un an nu mai poti?

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Gandeste-te bine la avantajele si la dezavantajele pe care le poti avea in ambele situatii.
Motivul tau nu este cel mai bun, adica oamenii oricum se schimba, te vei confrunta cu aceeasi situatie si in noua clasa sau mai tarziu.

| Justacrazygirl a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Multi colegi de ai mei se schimbasera, si eu ramasesem sa stau de vorba doar cu una, doua fete, dar nu asa bff. Oricum la anul de duci la liceu, si acolo o sa iti faci prieteni, si o sa te intelegi bine cu toata lumea, si stii de ce? Pentru ca nimeni nu cunoaste pe nimeni, deci nu o sa faca preferinte, sau grupulete asa direct. Asa daca te muti de acum, iti pot spune din experienta ca o sa te integrezi mai greu, grupurile sunt deja formate, si nu toti accepta lume noua in grupul lor. In plus, anul asta trebuie sa te concentrezi pe invatat, fara sa iti faci griji de prieteni, sau de respingere (pentru ca se intampla, si in ultima vreme chiar foarte des). Eu zic sa ramai anul asta acolo unde esti, nici nu are rost, te muti anul asta, anul urmator din nou, eu nu-i vad rostul. Nu stiu, asta ar fi ceea ce as face eu. Tu decizi pentru tine, si orice decizie vei lua, sper sa iti aduca numai bine.