| Pikuu a întrebat:

La ce intrebari raspunde Complementul direct? Dar cel indirect?

Răspuns Câştigător
| Clauvdgg a răspuns:

Complementul driect : pe cine?, ce?
Complementul indirect : pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce?, cui?
Funa? puppy dog eyes

4 răspunsuri:
| Ţepeşu a răspuns:

Complementul driect : pe cine?, ce?
Complementul indirect : pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce?, cui?
Funa?

| Alexutza6755 a răspuns:

Complementul direct: pe cine? ce?
Complementul indirect:la cine? la ce? pentru cine? despre ce?

| FetitzaPikaaaChiuuu a răspuns:

Complementul direct : pe cine?, ce?
Complementul indirect : pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce?, cui?
Funda? puppy dog eyes

| Valentin_Toma_1992 a răspuns:

Indirectul rasp la
-pentru cine
-pentru ce
-cu cine
-cu ce
-despre cine despre ce
-la cine
-la ce