| Ofiintă a întrebat:

La ce intrebari raspunde complementul indirect?

Răspuns Câştigător
| JustWannaDance a răspuns:

Salut.
Raspunde la intrebarea "CUI?"
In cazul Dativ! happy
Fundita? kiss

| jessyc a răspuns (pentru JustWannaDance):

Mersi m-ai ajutat mult happy

25 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| didiDia a răspuns:

@Mirisil,33roxy: Pe cine? Ce? sunt intrebari pentru complementul direct.

| Daniela_Florina_1970 a răspuns (pentru didiDia):

Trebuia complement indirect :*

| didiDia a răspuns (pentru Daniela_Florina_1970):

Stiu. Raspunsul meu se refera la complementul indirect.

| yumeee a răspuns:

" l-a "?
really?

| Diaste a răspuns:

Cu cine, cu ce, pentru cine, pentru ce, despre cine, despre ce, etcbig grin

| 2gingers0souls a răspuns:

Vad ca au mai sesizat si altii ironia intrebarii happy Girlie, stay in school.

| UsErNaMeTPU a răspuns:

Cui

| rrrrr a răspuns:

Cine? ce? impuse de prepozitile de la pe la

| rrrrr a răspuns:

Cine? ce? impuse de prepozitile de la pe la! astea e ca mi la dat mie profa.
funditalove struck

| Sophie94 a răspuns:

Simplu. Pe cine, pe ce(astea-s intrebarile)

| Sophie94 a răspuns:

Pai tu ai complement direct in mai multe feluri: in dativ, cu prepozitie. Cel in dativ il gasesti cu intrebarea CUI? Cel cu prepozitie are mai multe intrebari: pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce? Simplu.

| ooOOMrDibbsOOoo a răspuns:

Intrebarile CD -complementului Direct sunt : Pe cine? ce?

| DjAnnaLove a răspuns:

Despre ce?,la cine?,la ce?,pentru cine?,pentru ce?, cu cine?, cu ce? si te rog fara sa dai pe stupid straight facewinking

| bianca20 a răspuns:

Raspunde, in cazul dativ la intrebarea CUI?

| Adicteddd a răspuns:

Pe cine? ce?

| Lassaria a răspuns:

Pe cine? ce?
winking

| corina_1834 a răspuns:

Cu cine?,cu ce?, de cine?, de ce? etc(In cazul Acuzativ) si cui? in Dativ

| ArsNoctis a răspuns:

La toate celelalte în afară de 'pe cine?', 'ce?', acestea fiind întrebări specifice complementului direct şi 'cum?', 'unde?' şi 'când?' acestea răspunzând la complementele circumsanţiale. Toate celelalte fac parte din categoria complementului indirect. Ia-o prin eliminare! Şi nu uita, pentru a fi complement trebuie să răspundă la o întrebare pusă pe lângă verb! Fundiţă, te rog.

| allyalreadyexist a răspuns:

Ce? pe cine?

| allyalreadyexist a răspuns:

Scz...la ce? la cine? despre ce? despre cine? etc.

| curcucerbul112 a răspuns:

RASPUNDE la Despre cine, despre ce, cui, si daca are prepozitiile specifice dativului (aidoma, datorita etc.) e in dativ si daca nu e in acuzativ

| curcucerbul112 a răspuns:

Exemple:
Tu scrii aidoma lui Andrei.-dativ
Strutului i-a cazut o pana.