| elena1402 a întrebat:

La ce materii se da bacul la stiinte sociale? dar la stiinte ale naturii?

6 răspunsuri:
| Andreea52 a răspuns:

La stiinte socilale dai formarea de competente la: o limba straina la alegere si la limba romana iar scris dai la: limba romana, istorie si la alegere: geografie, economie, sociologie, psihologie sau logica
Stiu sigur pentru ca si eu am fost la stiinte sociale.kiss

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

La "Ştiinţele Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Toate cele bune.

| elena1402 explică (pentru bursuc001):

Merci ...la fel...

| bursuc001 a răspuns (pentru elena1402):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| RamonaRamoR a răspuns:

Stiinte sociale : romana, geografie sau istorie, psihologie / logica / economie iar la stiinte ale naturii : matematica, romana, biologie/ chimie/ fizica, o limba straina la alegere happy Funda? big grin

| elena1402 explică (pentru RamonaRamoR):

Deci e de ales dintre istorie, geografie, psihologie, logica economie? sau dintre istorie si geografie o data si celelalte a doua oara?