| Lyndsey a întrebat:

La profilurile filologie,matematica informatica,stiinte sociale, chimie-biologie la ce se da bacalaureatul? funda.

Răspuns Câştigător
| luniii a răspuns:

La mate-info dupa noua lege care se va da, va trebui sa dai bacul de tip A(care este cel imi greu). Bacul la profilul asta se da la matematica, informatica, romana, o materie la alegere dintre(biologie, fizica, chimie) si competente la engleza si tic. Bio-chimie si filologie o sa fie pozitionate la bacul de tip B(care este mai usor),
stiinte sociale cred ca la bacul de tip C(nu te sfatuiesc sa dai la asemenea profil) iar la bacul de tip D nu sunt profile de licee doar scoli profesionale.Atentie in functie de ce meserie vrei sa urmezi iti alegi profilul pentru ca nu o sa mai poti sa dai la facultatea de Medicina de exp daca dai bacul de tip C. Bafta

| Lyndsey explică (pentru luniii):

Vad ca te pricepi la asa ceva si as dori sa iti pun cateva intrebari, daca nu te superi.
1.De ce nu ma sfatuiesti sa dau la stiinte sociale?
2.Eu vreau sa dau la filologie si sa ies farmacista(sa fac facultate de medicina). Stiu ca m-ar ajuta daca as da la chimie-biologie, dar nu imi place chimia si nici nu ma descurc prea bine:-ss.Ce m-ai sfatui?
3.La mecanica la ce se da?:d.Multumesc mult.ai funda asiguratatongue.

| luniii a răspuns (pentru Lyndsey):

Din nefericire vor sa dea aceasta lege au dat stirea si la televizor.
1.Profilul asta stiinte sociale nu mi se pare foarte bun si nu poti iesi mare lucru dupa ce termini acest profil.
2.Si eu voiam sa dau la filo si sa dau la facultatea de arhitectura dar se pare ca nu se mai poate(si eu urasc chimia ), iar daca tu vrei sa te faci farmacista sau doctorita iti trebuie foarte multa chimie si biologie.
3.La medicina se da examen la biologia si chimia facuta in liceu.
4.te-as sfatui daca totusi vrei sa dai la una din aceste 2 meserii sa te duci pe profilul bio-chimie deoarece nu dai nici cel mai greu tip de bac si eu zic ca sunt amandoua meserii de viitor adica merita sa iti bati capul putin mai mult pentru ca pana la urma este vorba de viitorul tau.
5. Daca totusi ti se pare greu poti sa te duci pe filologie si sa iti alegi o meserie care te avantajaza mai mult(chiar daca nu poti obta pentru multe meserii).
Sper ca te-am ajutat^^

| Lyndsey explică (pentru luniii):

De la filologie ce pot sa "ies"?

| luniii a răspuns (pentru Lyndsey):

Pisholog,translator,jurnalist,profesoara de:romana, istorie, geografie, franceza, engleza..etc

| Lyndsey explică (pentru luniii):

Daca intru la filologie nu pot sa merg la la facultate pentru asistenta medicala+farmacista?

| luniii a răspuns (pentru Lyndsey):

Nu mai poti se putea dar dupa noua lege nu se mai poate.Srysad

| Lyndsey explică (pentru luniii):

Mersi mult.

| luniii a răspuns (pentru Lyndsey):

Npc:*

11 răspunsuri:
| MissxD a răspuns:

La filologie se da la romana, engleza, istorie si inca un optional ales de tine (psihologie, logica, economie, filosofie, geografie). La restul las sa raspunda ceilalti - doar la filologie stiu sigurhappy

| FloriNk a răspuns:

La fililogie stiu ca nu dai la mate si din a 11-a n-o sa mai faci fizica, matematica si inca ceva tongue

| kAlexutZak a răspuns:

La chimie biologie se da la( trebuie sa alegi intre chimie, biologie si fizica) si dai la romana si mate.happy. La stiinte sociale nu stiu sigur dar am auzit ca dai la romana si istorie s alegi intre ( geografie si psihologie) big grin.