| king5151 a întrebat:

La scoala imi este rusine sa vorbesc, am un coleg in clasa care la inceput a fost la fel ca mine dar acum vorbeste cel mai mult si parca profesorii il plac mai mult pe el, de ce? Daca vorbeste in ora nu ii zic profesorii nimic, oare nu il aud? In generala eram cel mai vorbaret, radeam faceam prostii in scoala etc, cum fac sa fie la fel?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca s-a dovedit un copil inteligent care s-a pregatit la ore, a facut impresie buna profesorilor si acum este tolerat, chiar daca mai faci un pic de zgomot.
Ai putea sa iei exemplul lui si sa inveti pe rupte, luand note numai de 9 si 10, ca profesorii sa te priveasca admirativ si sa-si schimbe parerea despre tine.
Vei deveni in cazul asta, un copil popular si printre colegii din clasa si toti te vor vrea de prieten.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să începi să vorbești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil la in gimnaziu te simteai in largul tau cu colegii si profesorii, de aceea iti permiteai sa fi extrovertit, la liceu nu te simti in largul tau, confortabil d.p.d.v emotional, de aceea ai dezvoltat aceasta timiditate pe care inainte n-o aveai.

Nu stiu din ce cauza nu te-ai acomodat cu actualii colegi dar daca te-ai simti in largul tau alaturi de ei, ai scapa si de aceasta timiditate.

| Ghengbeng18381 a răspuns:

Eu vorbesc mult deși înainte era la fel de timid. Lucrul asta s-a schimbat cu pasi mici, e vorba de obișnuinta si de încredere în sine. Daca ai tupeu sa vb in fata clasei fara sa te intimidezi dacă greșești esti pe drumul cel bun