| xXxTedyGirlsxXx a întrebat:

Luni,dau teza la romana,si imi e foarte frica,clasa 6, cum pot lua o nota mare?

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

In primul rand linisteste-te. Nu te stresa, teza la romana in clasa aVIa nu e grea (cel putin la mine nu a fost).
Fa-ti un plan de recapitulare pe gramatica si literatura, si apuca-te si lucreaza cateva exercitii cu notiunile de vocabular pe care le-ai studiat(ca in general asta se face pe primul semestru la romana, si se da la teza). La literatura nu stiu ce o sa va dea, depinde de profesor, dar tu sa ai toata materia recapitulata, ca nu e rau.
Totusi, nu ai procedat bine ca ai lasat-o pana pe azi. Practic ingrasi porcul in ajun. Invata azi ce este mai dificil, pune la punct marile probleme, iar maine recapitulezi ce e mai usor. De obiecei, in ultima zi dinaintea unui examen/ unei teze e bine sa te mai relaxezi un pic.
Si la final nu am ce sa spun decat ca iti urez succes pentru luni(ce coincidenta, si eu am teza atunci, tot la romana laughing
Sa iei nota mare!

| xXxTedyGirlsxXx explică (pentru blueangel99):

Ms mult.dar nu stiu trasaturi de la genul epic si rilic..nu le inteleg!

37 răspunsuri:
| tl34 a răspuns:

Si eu tot ca tine, numai eu dau la mate luni.Tot clasa a-6-a.I believe I can die big grin.Pe scurt o sa mor.Sunt in aceeasi sitauatie ca tine

| xXxTedyGirlsxXx explică (pentru tl34):

Eu am dat-o la mate..nu e greu..ai incredere!

| tl34 a răspuns (pentru xXxTedyGirlsxXx):

big grin Noua ne-a zis fix ce ne da.Din culegere, una din cele 10 variante.Clar,ma apuc sa le invat logi sa le stiu

| xXxTedyGirlsxXx explică (pentru tl34):

Bravo!

| PROTOTYPE a răspuns:

Inveti laughing Fara stres fiindca nu te ajuta deloc

| OnuOnulică a răspuns:

Învată. laughing

| OoBunnyoO a răspuns:

Invatand ce v-a predat pana acum profesoara.

| xXxTedyGirlsxXx explică (pentru OoBunnyoO):

Da stiu.dar nu inteleg cum sunt trasaturile la genul epic si rilic! happy

| Girl72 a răspuns (pentru xXxTedyGirlsxXx):

Trăsăturile genului epic sunt exact opuse celor de la liric!
De exemplu, în opera lirică sentimentele se exprimă în mod direct, iar în epic se transmit în mod indirect (prin intermediul personajelor)!
Chiar nu are de ce să îţi fie frică. De obicei, la tezele de la română ai nevoie doar de imaginaţie dacă eşti sigur că ştii lecţiile. Sau cel puţin, pe asta mă axez eu. Eu am dat teza joi (clasa 8a) şi a fost atât de simplă încât m-a surprins. Româna e simplă pe lângă matematică (din punctul meu de vedere). Dacă mai ai nelămuriri, întreabă. Încerc să te ajut. happy

| xXxTedyGirlsxXx explică (pentru Girl72):

Multumesc foarte mult..esti de treaba..ma gandesc ce imi mai poate da!

| xXxTedyGirlsxXx explică (pentru Girl72):

Imi poti da exemple da trasaturi? sau sa mi le explici daca poti..nu te supara!

| tl34 a răspuns (pentru xXxTedyGirlsxXx):

Aea sunt cele mai usoare

| OoBunnyoO a răspuns (pentru xXxTedyGirlsxXx):

Genul epic, in general, este textul scris normal (un roman, o poveste), genul liric sunt poeziile. Daca iti dai seama o sa stii si trasaturile.

Genul epic are 3 elemente definitorii:
-autorul, personajele si actiunea (care sunt foarte rar prezente in poezii),
-autorul isi exprima sentimentele si punctul de vedere prin aceste 3 elemente,
-modul de expunere predominant este naratiunea (adica nu este scris in versuri, ci in fraze),
-naratorul este cel care povesteste, acesta poate fi autorul sau unul dintre personaje,
-relatarea se poate face la persoana a III-a sau la persoana I, povestitorul se detataseaza de faptele relatate si este obiectiv,
-actiunea are un fir logic pe care il urmareste,
-sunt prezente momentele subiectului.
Speciile genului epic care pot fi in versuri sunt baladele, fabulele, epopeele si legendele, iar textele scrise in proza sunt apartin toate genului epic.

Genul liric este scris in versuri, de obicei, in afara de cele 4 exceptii scrise mai sus(balada, epopeeea, legenda, fabula),
-nu exista momente alea subiectului,
-autorul isi exprima direct sentimentele (nu prin actiune, personaje),
-este relatat in general la persoana I si a II-a,
-este prezent eul liric (care nu este acelasi lucru cu autorul, dar care este derminat de verbele si pronumele personale la persoana I).

| xXxTedyGirlsxXx explică (pentru tl34):

Ai grija!

| Girl72 a răspuns (pentru xXxTedyGirlsxXx):

Păi la mine teza a avut 3 subiecte: Subiectul I de gramatică, la Subiectul II îmi cerea să demonstrez apartenenţa la genul liric a poeziei apărute în teză (la prima vedere), iar la subiectul III am primit un text non-literar (adică un text care oferă informaţii, nu sunt sigură dacă voi aţi apucat să studiaţi aşa ceva) şi întrebări pe tema textului, să facem propoziţii cu un cuvânt care să aibă o anumită funcţie sintactică, să despărţim o frază în propoziţii, şi aşa mai departe. La sfârşit, ne-a dat să alcătuim o compunere imaginară a unei călătorii pe Venus! big grin
Cam asta este structura unei teze de clasa 8a, dar pe această structură se cam bazează tezele la română pe cam toate clasele, din câte am putut observa până acum... Succes!

| xXxTedyGirlsxXx explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc..foarte mult!

| xXxTedyGirlsxXx explică (pentru Girl72):

Multumesc..mult!

| CautNume a răspuns (pentru xXxTedyGirlsxXx):

Stii ca genul epic si liric trebuia sa le stii din clasa a cincea, nu?

| xXxTedyGirlsxXx explică (pentru CautNume):

Asa ar fi trebuit.dar am avut o profa care abia stia ce era aia Limba Romana!

| dragosbogdan001 a răspuns:

In primul rand invata. In al doilea rand citeste: http://bravonet.ro/blog/sfaturi-ca-sa-iei-nota-mare-la-teza/2013/11/29/.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Stai linistita nu iti mai fie frica ca nu se intampla nimic chiar daca iei o nota mica nu e sfarsitu lumi!
Incerca sa te calmezi happy
Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invatand o.O

| RusescuO a răspuns:

Salut! Nu-ti fie frica, incearca sa inveti logic, iar daca nu sti trasaturile genului liric uite:http://www.scribd.com/doc/58229603/Trasaturile-genului-liric
,iar cele ale genului epic:http://www.scribd.com/doc/63445777/Trasaturile-Genului-Epic.Sper sa te ajute >FUNDa :p

| RusescuO a răspuns:

Eu am nevoie de un referat despre Excavatorul Hidraulicsau cu Cablu(Help)!

| MirunaSunrise a răspuns:

Eu dau Bac-ul in 7 luni, ce zici de asta?

| xXxTedyGirlsxXx explică (pentru MirunaSunrise):

Eee pai la tine e greu cum e la mine!

| bennn a răspuns:

Copiiaza si gata!

| Karamba a răspuns:

Invata cat poti de mult si fi tare. a VI nu e asa grea credema.Doar ai incredere in tine.

Bafta!

| Dennyyz a răspuns:

Repeta...revizuiestesti temele si incearca sa faci ce nu ai stiut atunci!
fii atenta la detalii! succes din toata inima!

| alexandra780 a răspuns:

Pai poti...stiu si eu..sa inveti?! poate?!

| xXxTedyGirlsxXx explică (pentru alexandra780):

Mersi! dar stiu ca trebuie sa invat dar nu intelegeam unele lucruri!

| paula233 a răspuns:

Si eu am dat, vineri si sunt tot in clasa a 6 a si nu a fost deloc greu e aproape ca testul dar iti da ce ai invatat pana atunci. Succes!

| codrina444 a răspuns:

Gandeste-te ca ai un mic test si totul va fi bine