| Andreea_1443 a întrebat:

M-am certat cu prietenul meu acum 3 saptamani...am stat cu el 10 luni, dar dupa ce ne-am certat tot vorbeam la telefon zilnic, prin mesaje, pe messengermera ca si inainte, decat ca eu plangeam zilnic, iar el se comporta altfel.Eram cat pe ce sa trecem la pasul urmator, doar ca eu m-am oprit, nu am mai vrut...nu ma simteam pregatita si imi era rusine de el! Si s-a suparat pentru ca mereu am zis ca da vreau, iar cand a venit momentul, nu am mai vrut. Mi-a zis ca spre binele meu este sa renunt la unii "amici"care mi-au facut rau mai demult, dar eu m-am impacat cu acei"amici" si prietenul meu s-a suparat pentru ca nu am tinut cont de sfaturile lui si daca stau sa ma gandesc mai bine avea dreptate. Duminica trecuta a ramas sa ne vedem de dimineata si i-am dat msj si l-am intrebat daca mai vine, iar el imi trimite inapoi msj:"Tu esti chiar nesimtita, lasa-ma dracu sa dorm.pa"...(scuzati-mi exprimarea)...Nu il mai inteleg... mi-a aratat de foarte multe ori ca tine la mine, i-am facut multe, m-a iertat, dar mereu cand ne certam dadea vina pe mine.chiar daca era si el vinovat! Ieri m-a sunat, imi da beepuri.pe mess vb cu mine.Nu stiu ce sa fac...Am cunoscut un baiat care e dragut si m-a atras, doar ca eu pe fostul meu prieten il iubesc si nu mai vreau sa plang.Este foarte indiferent! Nu stiu ce sa fac! Ce as putea face? din punctul lui de vedere el are voie sa faca multe, dar eu nimic.Cum ar fi mai bine pentru mine? ...multumesc:*

Răspuns Câştigător
| ghem a răspuns:

Lasa l pe fostul tau prieten. daca s a ajuns la jigniri nu cred ca e el in masura sa faca multe si tu nimic. sincer si tu esti de vina ca i permiti s ate jigneask. spune i ca nu suferi sa fii jignita si in plus e o lipsa de bun simt! ori tte vrea inapoi si e ceva serios ori se joaca. cat despre baiatul pe care l ai cunoscut, lasa l si pe el in pace. tot ce ai nevoie acum e sa fii lasta in pace sa fii tu singura si sa te linisteti. n ai nevoie de complicatii.
lasa l pe prietenul tau cel cu jigniri si lasa l si pe pretendent in pace ca nu ti vor aduce nimic bun decat suferinta. vezi ti de viata ta si incearca sa infrunti totul, sa fii puternik si sa fii optimista. nu cred ca idealul tau ar fi cineva care te jigneste si dupa aia sa si ceara scuze.
suferi un pic acum dar apoi o sa vezi k la un mom dat o sa intalnesti si baiatul acelacare va stii sa te iubeasca siner si cum iti doresti tu si atunci o sa fii fericita. pan atunci good luck girl!

13 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa ai o discutie cat se poate de serioasa cu el si sa il intrebi daca relatia voastra mai exista sau nu.happyAcum depinde de raspunsul lui.big grin Fi sincera cu el si sp tot ce crezi u despre aceasta relatie in care el are voie sa faca ce vrea iar u nu ai voie sa faci nimic.sad Mult succes!winking

| psiholoaga a răspuns:

Pentru tine, cel mai bine e sa stai de vorba cu fostul tau iubit sau ce e, sa lamuriti cum sta treaba: s-a incheiat relatia sau nu? Daca e clar ca da, sterge-ti lacrimile si mergi mai departe, asa nu faci decat sa te agati de ideea ta de relatie, ca relatia in realitate nu mai exista (e greu sa existe cu cineva indiferent care te si jigneste).

| andi a răspuns:

Si la intrebarea asta tu spui k plangi.nu e rau...esti o fata f. sufletista, meriti tot la fel o persoana sufletista care sa fie langa tinewinking

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Retin din toata expunerea ta, ultima parte. Cuma adica el are voie sa faca multe si tu nimic? E o relatie de prietenie, iubire, sau de sluga - stapan? Linisteste-te si lasa-l si pe el o vreme sa se linisteasca. Daca sentimentele persista, atunci vei decide ce e mai bine pentru tine. Daca insa, intre timp comportamentul lui se schimba, acela va fi semnul clar a ceea ce doreste el de la tine.

| beba a răspuns:

Daca prietenul meu mi-ar fi vorbit asa cum ti-a vorbit tie, in secunda urmatoare il stergeam din fiecare coltiosr al telefonului mobil si al sufletului meu.Nu merita sa versi nici macar o lacrima daramite sa plangi pe rupte! Este un prost-crescut(scuza-ma daca te doare inca ca vorbesc asa de el)insa asta este purul adevar. Tu meriti ceva mult mai bun! Banuiesc ca observi ca aceasta despartire a survenit dupa ce tu te-ai razgandit( din cate imi amintesc esti virgina). Lasa-l sa doarma si tu vezi-ti de treburile tale! Ahh si multumeste-i la Dumnezeu ca te-a lasat acum cand inca nu ai apucat sa te culci cu el.ca daca te mai si culcai atunci aveai motiv de plans!

| adeana a răspuns:

Ti-ai raspuns singura. Ce e mai bine pentru tine e sa fii fara el. dar, FARA EL. Nu mesaje, nu mess, nu nimic. Treci peste, mergi mai departe. fa tot ce iti place tie, ce te face sa te simti bine. iesi cu cine vrei tu. o relatie trebuie sa te completeze. persoana cealalta trebuie sa-ti aduca bucurie, sa te faca sa vrei sa stai mereu cu ea. sa imparti totul. Baiatul tau pare cam egoist si imatur. Si-apoi. ai vreme pentru relatii serioase. acum mergi in lume, cunoaste tot genul de oameni. "fa-ti de cap" happy

| eeeeeeeeee a răspuns:

Spui ca te-a facut nesimtita pentru faptul ca ti-ai "permis" sa te asiguri de ceva care oricum era stabilit de dinainte.cu siguranta cineva e nesimtit.numai ca nu esti tu aceea.si daca s-a ajuns pana aici, eu sunt de parere ca ar trebui sa te opresti.mai ales ca acum ai intalnit o alta persoana care te trateaza mai bine.parerea mea!

| copilu a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa iti gasesty p altu asta nu e d tine ...chyar daca ty la el nu are nici un rost el nu te pretuieste deloc daca nu a avut rabdare cu tine asta e viata capu sus si mergi inainte bafta

| pisi dy a răspuns:

Pai esti masochista? Lasa-l pe fostul prieten care te cauta numai cand nu are ce face si treci mai departe.Cati ani ai? Stii ceva? Meriti un barbat care sa te respecte si care sa nu-ti dea motive sa plangi...aia nu-i relatie. Ce-o sa faci : o sa stai pe langa el ca un catel sa-i suporti toanele? Mergi mai departe, nu-i mai raspunde la sms/ mess/bip...nu-ti garanteaza nimeni ca n-o sa mai suferi, ca n-o sa mai fii dezamagita dar relatia asta a inceput sa-ti aduca prea multe batai de cap! O sa te indragostesti din nou si tine minte: orice femeie merita sa fie iubita si mai ales respectata! Cum sa iubesti pe cineva care te face "nesimtita "si te da "dracu"'? Nu inteleg...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin asta trec si eu. stiu cum si am am un prieten de 10 luni si m-am certat cu el acum 3 zile, il iubesc din tot sufletul meu tin la el mai mult k al viata mea, si el mi-a zis as renunt la"prieteni"mei eu nu am facut mi-a zi demonstrat ce fel de "prieteni"am.nu stiu daca iti pot da unn raspuns dar sfatul meu este nu mai plange k iti faci rau tie nu lui.toti barbati sunt la fel. fa-ti alt prieten si arata-i k nu este el singurul baiat si ca nu este in mare masura sa iti zica ce sa faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea impacate cu el si spune-i in fiecare zi ca ti dor de el si ca vrei sa va impacati asa am patit si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa ma bag in viata ta dar vreau sa imi spun parerea ar trebui sa ii spui lui fostul prieten sa te lasa in pace si saty vezi de treaba ta, si daca simbty nevoia sa te combini cu pretendentul nimeni nu te opreste nu uita ca e viata ta da ai grija sa nu te faca sa suferi mi-a facut placere sa te sfatuiesc papa

| Andreea_1443 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri...promit ca voi tine cont de toate.toate sunt foarte bune...Asa este! ...viata merge inainte cu sau fara el...multumesc:*