| Whdjxkckdkdfkc a întrebat:

M.am saturat de viata asta, am 14 ani si ma simt foarte singura. Am cativa prieteni dar nu stiu daca sunt chiar prieteni ptc nu suntem asa apropiati cum eram o data si nu simt ca mai tin la mine cum tineau o data. Si toate astea din cauza lui tata, ptc nu m.a lasat sa ies i n vacanta de vara si m.a pedepsit toata vacanta ptc am iesit in primele 2 saptamanii de vacanta prea des. Si cum nu m.a lasat m.am racit foarte mult fata de prietenii mei si ei erau singurul lucru pentru care imi doream sa traiesc. Cand ma uit pe Facebook pe snap sunt atat de trista ptc eu nu amar in nici.o poza, ptc toata vara am stat acasa. Invat bine, sunt prima. Acum nu mai sunt pedepsita da imi este frica sa ii intreb daca ma lasa pe afara/prin oras. Am o prietena sau eu o consider prietena si ii povestesc, dar ea spune ca nu are cum sa fie asa rai ai mei si ca nu am niciun motiv pentru care sa-mi fie frica si ca doar nu vreau sa risc si sa incerc ca sa ies cu ei. In dragoste imi merge groaznic, ma plac atatia baieti dar nu pot sta cu nimeni ptc daca stau cu unul si am prinde tata ma cearta. Iubesc un baiat foarte mult si tin enorm de mult la el si el la mine dar suntem de la scoli diferite si eu nu ies pe afara de frica asa ca nu are rost sa stam impreuna, desi il iubesc enorm de mult.
De exemplu luni am excursie si eu nu ma duc ptc mi.a fost frica sa-i cer la tata bani de excursie si mama nu are si mi-a spus ca nu.i cere la tata ca sa zbiere pe ea. Nici cu mama nu ma inteleg, o iubesc mult da ea se comporta cu mine de parca nu m.ar suporta.
M.am saturat de viata asta, o urasc foarte mult

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Tu nu poti fi niciodată un gunoi cand esti o valoare! Intelege ca asta este felul lor de a te tine departe de mizeria din lume si le vei mulțumi candva. Si părinții mei au fost mai severi insa le mulțumesc pentru asta fiindca vremurile erau deja in schimbare si ispita era greu de refuzat! Mi-am gasit alte chestii de facut: citit, ascultat muzica, filme, coloram carti, invatam, sport, deci zilnic altceva, apoi cand eram in pana de idei făceam din nou una din cele enumerate pana aveam inspiratie de ceva nou! Nu fi necajita; la 14 ani viata abia acum incepe sa se traiasca asa ca nu pierzi prea mult ci castigi valoare, iar asta e buna pentru viitorul tau! Ce nu imi place este faptul cu pedepsele astea asa lungi! Ai stat numai in casa? Te rog, vorbeste cu ai tai si explica-le ca statul in casa si izolarea aduc cu timpul probleme psihice grave, iar asta e in detrimentul tau! Omul trebuie să socializeze, deci fii responsabila si stabiliti de comun acord un orar al iesirilor; asa ei stiu de tine si tu poti socializa! Numai bine!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din pacate nu ai ce sa faci, esti prea mica sa ceri independeta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti erau prieteni nu se racea relatia voastra. Tie iti pare rau ca nu esti ca restul, cu 100 de selfie/uri pe Facebook ca sa pari mai tare ca restul, de ce nu ma mira. Si nu te murdari la gura cu cuvantul "iubire". Ai 14 ani, nu ai habar cu ce se mananca inca. Mda, te/ai saturat. Ce nenorocire pe capul tau. Aia din Africa sunt mici copii pe langa tine la capitolul suferinta. Saracuta. Vad ca tatal tau e putin cam dus dar nu e o viata grea ce ai tu. Habar nu ai ce e aia, nu te mai plange atat ca nu rezolvi nimic. Invata sa te bucuri de ceea ce poti, cum poti. De chestiile mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-as sugera sa inveti sa pretuiesti ceea ce ai, nu te bizui pe prietenie prea mult, risti ca tu sa pierzi, poate te-ai saturat de prea mult bine, multumeste-i Domnului ca nu ai niste parinti betivi, care sa te bata, sa te injure.

| Whdjxkckdkdfkc explică (pentru anonim_4396):

Nu zic ca tata ii beti da mai bea, nici ca ma bate dar mi.am mi.ai luat cate o palma si de injurat injura ptc ii este in vocabular. Da invat dar ei ma fac sa ma simt un gunoi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Whdjxkckdkdfkc):

Cate-o palma asta nu-i bataie... uita-te in jurul tau cate cazuri sunt, daca ei nu ar mai exista gandeste-te ca nici tu nu te-ai descurca, invata sa apreciezi mai ales familia.

| forgetmynutella a răspuns:

Stii....in unele momente ale vietii noi doar trebuie sa spunem ca avem incredere in ea. Daca tu spui ca o urasti,ea te va uri,dar daca spui ca o iubesti,ea te va iubi. De exemplu eu cand am o problema ii spun ca o iubesc (da, suna ciudat, dar merge pe plan emotional), iar cand zic chestia asta, incep sa zambesc chiar daca nu imi vine si ma calmez. Plus ca pot gandi mult mai limpede.

Iubeste-ti viata asa cum este ea. Este foarte frumoasa. Simte-o!