| caty024 a întrebat:

M-am saturat de viata asta, mereu ma cert cu mama sau cu sora nu stiu de ce dar mereu ne certam, cand ma bag si eu in discutie nimeni nu ma baga in seama, nu ma asculta, mereu imi zice sora mea ca nu e treaba mea sima simt oribil pentru ca e familia mea si vreau sa comunic, sa discut, sa-mi cunosc familia cat mai bine, eu cand greseam sora mea mereu ma para repede la mama si cand ea gresea mereu imi spunea sa nu-i zic mamei sau cand imi gresea ea cu ceva o iertam si nu ma suparam foarte rau si mereu ma gandeam ca suntem oameni si toti gresim, dar ea mereu ma cearta si tipa la mine cand eu ii gresesc cu ceva, prieteni n-am mai deloc toti sunt niste prefacuti cei cu care stateam cand eram mica sau cei care sunt in clasa de la mine nu ma mai baga in seama, mentionez ca sunt a8a, pe langa mine sunt numai fete de a11a, a12a si fete de cls a5a in jos, si mi se par foarte plictisitoare si enervante si nu am cu cine sa stau, sora mea prefera sa stea cu prietenii ei de la oras ca e a12a si cu iubitusu, eu de cand eram mica eram mai calculata mai matura si m-am maturizat si din cauza ca parintii mei au divorat cand eram clasa a3a, se certam ingrozitor, mama cand eu eram mica a vrut sa se sinucida, luase o tona de pastile si acum avem probleme cu banii, mama a ramas fara servici, tata nu mai trimite pensia alimentare, o da numai pe bautura cand mai venea la mine ne certam ingrozitor spunea ca ma iubeste dar de fapt nu e asa mereu venea cu mana goala fara nicio ciocolata, nimic! si zicea ca nu are cand de fapt venea beat de la carciuma, a batut-o si pe sora mea de vreo 3 ori ca nu ii raspundea la telefon etcc, cu mama incerc sa vb sa-mi spune ce o framata, ca o vad amarata si ea imi spune ca nu e treaba mea si imi vb rece si cand ii spuneam ca nu ma baga in seama imi spune ‘’ee na, nu te bag’’ in seama si o facea pe indiferenta, am incercat sa citesc, sa ma uit la anime-uri si ascult diferita muzica, seara imi place sa alerg, dar lumea se uita ff urat la mine zici ca fac nu stiu ce, vecinii se poarte cam indiferent cu familia mea doar pentru ca avem probleme cu banii si mama e singura fara servici asta nu inseamna ca nu prea trebuie sa ne bage in seama…ma simt urat rau nu am cu cine sa vb, sa stau, simt ca nimeni nu ma iubeste, ca numeni nu-i pasa de mine, mereu am vrut sa ma mut la oras, dar nu sunt bani, sa cunosc oameni noi ca in satul asta nu am cu cine sa stau, si chiar daca nu aveam cu cine sa stau prin aproriere prin bloc, macar puteam sa ies sa ma plimb prin parc, aici nu am unde sa ma plimb e un sat foarte saracacios, numai pamant si boscheti, am incercat sa-mi fac prieteni virtuali, dar nu e acelasi lucru…mi-e si frica sa ma gandesc la anul cand o sa fiu la liceu o sa fac naveta si se da o groaza de bani, s-a scumpit si cartela de la metrou si biletul de autobuz foarte mult si o sa-mi trebuiasca si bani de buzunar si sa ma imbrac si mami nu prea are bani si o sa ma cert si mai rau cu ea…

Răspuns Câştigător
| JustMusic a răspuns:

Toti trecem prin perioade mai grele, acum treci tu prin una, din cauza ca avetia ceasta situatie tie ti se pare ca ceilati te vad inferioara fiindca asa te crezi si tu.Si eu stau intr-un sat si fac naveta la oras acum sunt a 11 a, nu ti fa griji o sa treaca si asta, nu o invinovati pe mama ta poate se comporta asa fiindca vrea sa te protejeze, sa nu te mai incarce si pe tine cu problemele ei.Nu cred ca mama ta o sa te faca sa renunti la scoala, nu nu nu, cred ca o sa se zbata pentru tine si o sa te ajute, o mama nu poate sa ii vrea raul copilului ei. Youcandoit are dreptate, iti place sa alergi fa-o, nu e o crima, e normal sa te priveasca lumea assa, traiesc la sat si stiu cam ce gandire au oameni.Nu ii lua in seama asta iti face placere continua, daca o sa renuti la ce iti place doar ca unii te privesc cu ura nu o sa progresezi.Acum scopul tau e sa inveti, pana la anul mai e mult, mama ta isi poate gasi o slujba pana atunci si totul o sa fie bine. Daca naveta o sa fie cam foarte scumpa, e posibil sa stai la internat sau la o gazda, sa calculati unde mai eftin si care e modalitatea mai buna.La laiceu o sa poti lua o bursa de merit, sau daca nu sunt burse sociale in care tu cred ca te incadrezi si o sa fie un venit in plus care o sa va ajute.

3 răspunsuri:
| Youcandoit a răspuns:

O sa treaca, viata te pune la incercare mereu si se spune ca Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti sa duci.
Daca tie iti place sa faci ceva nu te opri doar pentru ca lumea se uita urat(faza cu alergatu) fi tu insuti si o sa vezi ca o sa treca toate.happy

| watzzup a răspuns:

Ma simt asemanator si eu da nu inteleg care e intrebarea O.o

| Youcandoit a răspuns (pentru watzzup):

Fata vroia o vorba buna, nu trebuia neaparat sa puna o intrebare ca sa vezi ca e cu moralul la pamant.