| anonim_4396 a întrebat:

Ma intreb chestia asta de cinci ani, adica de cand folosesc internetul.

Despre statusuri: am tot vazut ca le cereti (desi, la naiba, se gasesc enspe mii de site-uri daca dai pe google: statusuri de... care ai nevoie).

Trecand peste asta: ce e asa interesant sa iti pui niste pitiponcareli la status? Mor cand vad intrebari de genul asta: http://www.TPU.ro/......fac-mereu/

Pe cine impresioneaza asa ceva? Aceste replici devin neinsufletite. Nu ati aprecia mai mult o replica originala, ba chiar mai simpla si spusa din propria minte si suflet? E ca si cand ati discuta cu cineva si, in loc sa raspundeti voi, puneti un robotel. A propos de expresia "ce replici de google ai". Si din cate stiu, la status de fapt ar trebui sa fie ceea ce faci tu in acel moment, sau un anunt pentru toata lista sa nu ii deranjeze pe cei cu DND...

Stiu ca fiecare are dreptul de a pune orice intrebare, dar... sa fim seriosi. Nu am nimic cu nimeni, dar nu inteleg "moda" asta.

Multumesc!

11 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Toti cei care cer statusuri, doua ipoteze am pentru ei.Ori sunt chiar lipsiti de orice dram de imaginatie si nu stiu sa scorneasca nimic din bostanul vietii, ori sunt niste pitipoance si cocalari penali ce merita impuscati in piata publica.Cred ca stii de pe cocalari.com,ca toti cei care s-au facut de ras cu statusul lor sunt animale de-astea proaste, pitipoance si cocalari.Ei vor sa-si arate \/@! 04r3@ si $m3K3RY@ prin tampeniile astea,sa se simta importanti ca si cum atunci cand ei isi pun la status ceva anume,cred ca influenteaza pe cei din jurul lor.

Locuind si intr-un oras mic, inconjurat de o tona de sate care plesnesc de cati idioti si cocalari le locuiesc, am avut ocazia sa vad idioti de genul cat sa-mi ajunga o viata.Depinde de natura omului de ce-si pune la status.Eu de obicei imi pun parodii inventate de mine, replici mai amuzante auzite in acea zi, sau versuri din unele melodii care sa ma caracterizeze.Romanul e atat de dornic de atentie(indiferent de forma in care vine aceasta) incat atunci cand isi pune la status ''...x,y, z buzz'' se simt impportanti(asa proceseaza mintea lor) si mari sociabilisti si prieteni care ar face orice pentru altul, ma rog chestii de-astea.Sau cand pun rahaturi de genul ''te uby,yntoarcete la mini. crying kiss'',la fel.Dar revenind,in principal animalele pun prostii de-astea care ii face in ego-ul lor idiot si scarbos sa simta ca produc ciuda ''la dusmani, sa moara pulifrici!''.

Revenind la intrebarea ta, ca am deviat putin.De asta si fac ei asta.Pentru ca impresioneaza specimene exact ca ei.N-ai sa-l vezi pe Vasile din gara sa ceara un status s-o impresioneze pe Miranda Kerr, ci pe Gigica/Gheorghita.Cui pe cui scoate, parca asa era vorba.De aceea a si explodat traficul site-ului acela care are sute de statusuri pe el,ca masculii feroce trebuie sa impresioneze printze$ele.(bineinteles,asta se si intampla)Eu am afirmat de mai multe ori ca s-a pierdut onoarea si gloria,si copii astia retardati nici sa mai scoata ceva din creierul/inima lor nu mai pot, dar asta incepe parca sa se adevereasca, cu cat creste prostia.

| Ecea a răspuns:

Internetul controleaza vietile copiiilor din ziua de azi, ei nu mai pot sa gandeasca singuri.
Imi aduc aminte pe vremea mea cand foloseam windows 98 cu discheta butabila, nu era internetul ca in ziua de astazi, intram descarcam o poza sau 2 de pe google si iesam repede ca se platea la minut.
Ce vremuri...
Ne chinuiam si 2 zile sa instalam un joc.
Cine avea muzica sau filme in calculator era tare.

Nu au de unde sa stie ei cum era inainte,probabil nici nu erau nascuti multi pe vremea aia.

De asta cred ca eu,si multi ca mine nu putem intelege chestia asta cu statusuri,eu sincer nici nu prea folosesc messenger,intru cand imi aduc aminte odata la cateva zile,si ies repede ca prea multi nu am prin lista si oricum nu avem ce discuta pe mess cat timp avem telefoane si ne putem intalni la o cafea sa discutam.

Sincer, ma sperie generatia asta, imi este teama sa ma gandesc cum o sa fie in 10 ani si ma sperie gandul ca exista posibilitatea sa fac copii.

Astia sunt, cu ei mergem inainte.

| MademoiselleV a răspuns:

În ultima vreme a devenit o obsesie pentru unele puştoaice. Sunt de acord să ai un status, un gând, o cugetare, dar ceva compus din suflet, ceva care să fie al tău personal, nu copiate de pe statusuri.ro. Vezi câte un status la 3 persoane odată! Ca să nu mai vorbim de gramatica împiedicată şi "ornamentele" în exces, unele abia le mai înţelegi. După părerea mea, e doar un mod stupid de a impresiona şi a ieşi în evidenţă.

| Twilight a răspuns:

Sunt de parere cu tine. La status de fapt ar trebui sa fie ceea ce faci tu in acel moment, un anunt... ceva legat de tine. Nu tot felul de statusuri inutile.

| Millanteria a răspuns:

Buna.
Si pe mine ma dispera cand pun intrebari din alea. Pot cauta si pe google statusuri, dar, na, poate se cred mai importanti cand mai vin cu cate o intrebare(stupida) pe-aici pe TPU.
Mie nu imi plac deloc, dar deloc statusurile de genul asta: "Si cand vine vorba de iubire, baby, spune-le ca ma ai pe mine.", sau altele, si mai evervante. Nici eu nu scriu de obicei nimic la status, decat cand imi zice diriga sa-i mai anunt pe colegi de cate o intalnire, sau chestii de genul asta.
A, ma mai enerveaza si numele de genul "XxX...xXx", sau in loc de "i" pun "y"(chestia asta ma dispera) sau "masinutZa". Ce sa spun, sunt super fitosi/fitoase cei care scriu asa si nu putem sa-i schimbam noi deloc.
Referitor la TPU, sunt fooarte multe intrebari stupide, iar, la unele(nu mai gasesc site-ul cu intrebarea) te chinui sa descifrezi ce scriu(din cauza fitelor)...Eh, probabil se cred prea interesanti.
Sper ca nu v-am plictisit, eu doar mi-am spus parerea.
Numai bine!

| VannEe a răspuns:

Da,asta ma intreb si eu.Mi se pare penibil cand cineva are la status o gramada de poezii,texte sau orice gasesc pe internet, crezand ca...ce?! Esti mai interesant daca copiezi unele fraze(care de obicei se refera la cat de frumoasa, invidiata,''misto'' e respectiva persoana)ca apoi sa le afisezi mandru/mandra la status.Mie nu mi se pare.Desi,uneori ma amuza cand citesc cate un astfel de text.Si da, probabil ca e chiar o moda.Vezi la unul,pui si tu,vede altul si asa mai departe. Oricum,nu cred ca exista o explicatie pentru fenomenul asta.Cei care cauta statusuri nu stau sa se gandeasca daca are rost sau logica,pentru ca oricum au mult de cautat pana sa le gaseasca pe cele mai potrivite,care sa arate intregii lumi(sau ma rog,intregii liste de mess)ca nu le pasa,ca sunt tristi,ca sunt indragostiti sau ca starnesc invidia in tooata lumea!
Explicatia lor? Ca vor doar sa isi exprime sentimentele, ca nu o fac pentru ca e la moda, ci pentru ca ei chiar...bla,bla,bla.Ma rog, sper sa gasesti un raspuns, pentru ca eu doar ti-am cam zis ca sunt de acord cu tine.

| ledzepp a răspuns:

Mie-mi spuilaughing Sincer si eu m-am saturat de oamenii care incearca sa impresioneze asa.de parca ar conta.Sunt multi oameni neinspirati(stupid people) care vor sa impresioneze anumite persoane cu creierul altora, lucru care ii injoseste si mai mult.Sunt complet de acord cu tine.Cred ca ar trebui sa gandim cu totii un pic mai mult daca chiar vrem ceva de la noi.In loc sa lasam creierul sa hiberneze... poate ar trebui sa incepem sal uzam macar putin.Si intr-adevar statusurile sunt mai mult de nevoie, sau pur si simplu sa spunem ce gandim poate chiar si cu niste versuri.dar nu sunt ca sa impresionam pe cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Anonime, nu am nimic cu cei care poarta statusuri originale. Unele chiar sunt interesante. Si eu stau in 90% din timp pe invizibil, deci cum naiba? Daca le copiam, nu mai puneam intrebarea asta ca imi puteam raspunde singura.

In general statusurile mele, atunci cand le pun (adica foarte rar) sunt mai mult diverse anunturi legate de scoala.

| tigannervos a răspuns:

Fetito, daca tie nu iti plan intrebarile despre statusuti c00l si sm3k3r3 nu raspunde, nu te apuca sa generalizezi aici, vezi ca sunt cu ochii pe tine.

| Anonime_4056 a răspuns:

Paii, in primul rand sunt unii care chiar compun statusuri destul de originale iar intr-un moment in care nu exista inspiratie cer ajutorul TPU-lui. Care, din cate se vede e ca un prieten spiritual. Mie mi se pare ceva normal si nu cred ca de cand ai net nu ai pus vreun status luat de pe google. Intr-adevar sunt unii care au aceleasi statusuri si repetate. astia da, sunt enervanti. Dar sunt si unii care stiu sa aleaga. Sii nu cred ca trebuie numite pitiponcareli. Pentru ca asta nu e o dovada. Ce naiba, toata lumea foloseste statusuri. Unele bine alese, altele proaste alese.laughing

| Anonime_4056 a răspuns:

Deci, unu la manalaughing voi nu ati inteles. Eu vorbesc de statusuri interesante, alea alese bine si nu de cocalari si pitipoance cum sunt de asemenea foarte multe. pe aia nu ii incurajez. dar hai sa analizam ca totusi sunt si statusuri inteligente si bine puse de oameni cat de cat culti. eu la asta ma refer... Imi pare rau daca se intelege gresit!