| 2l3xandra a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu o dieta pe baza de orez...sau de cartofi sau in general de legume si carne de pui sau peste?

4 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Cum să nu existe diete cu cartofi? Doar cartofii prăjiţi îngraşă, nu din vina cartofilor ci din cauza uleiului pe care l-au absorbit... 100 gr de cartofi fierţi au 76 calorii, în timp ce cartofii prăjiţi au 264, se observă diferenţa! http://www.121.ro/articole/art6482-dieta-penelopei-cruz-cu-cartofi.html http://www.csid.ro/......i-4588748/ http://www.clicksanatate.ro/......cu-cartofi asta doar la prima căutare.

| darkeyes a răspuns:

Nu exista diete cu cartofi.Sau poate exista. Dar dine cate stiu eu cartofi ingrasa deci nu stiu daca ar putea fi bagati in vreo dieta.

Incearca cu south beach. La mine a avut efecte :

http://www.culinar.ro/......interzise/

| 2l3xandra explică:

Pai sa se inteleaga ca nu am cerut dieta pe baza de cartofi prajiti...ma refeream la cartofi fierti sau copti.winking

| Ramina a răspuns:

O dieta o tii pana da rezultate deci nu ai cum sa mananci numai orez si legume straight face Dar totusi uite o dieta orientativa care e pe baza de orez :

Ziua I. Dimineata: un bol de lapte cu cereale fara adaos de zahar. Pranz: orez la discretie cu legume fierte. Seara: orez fara limita si un iaurt mare degesat.

Ziua II. Dimineata: un iaurt mare degresat cu cereale integrale. Pranz: orez fara limita cu o friptura de vita la gratar. Seara: orez cu legume inabusite.

Ziua III. Dimineata: un grapefruit si 2 oua fierte tari. Pranz: orez cu o jumatate de piept de pui fiert. Seara orez cu stafide.

Ziua IV. Dimineata: lapte slab cu cereale integrale. Pranz: peste slab cu legume inabusite. Seara: orez si un iaurt degresat.

Ziua V. Dimineata: iaurt degresat cu cereale. Pranz: friptura de vita cu orez din belsug. Seara: Orez cu legume si zeama de lamaie cu un mar galben.

Ziua VI. Dimineata: iaurt cu cereale. Pranz: Orez cu salata de legume asezonata cu putin ulei de masline si zeama de lamaie. Seara: peste la gratar si orez.

Ziua VII. Dimineata: un grapefruit si 2 oua fierte tari. Pranz: Piept de pui la gratar cu orez. Seara: iaurt degresat cu orez