| marrr a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu ceva?laughing Cum sa demonstrez in 10-15 randuri ca un text este nonliterar? Ca stiu doar definitia si trei argumente, insa restul nu stiu.Si la scoala nu prea am dat decat definitia.Altceva ce mai pot sa scriu? Multumesc

13 răspunsuri:
| marrr explică:

Mai vreau raspunsuriii!

| marrr explică:

Mersihee hee

| want2bMajestic a răspuns:

Pfff... te poti lega de atatea lucrurilaughing de jurnale, de textul de granita, ca in cele nonliterare nu apar figurile de stil, imagini artistice, totul este la obiect si sunt descrise toate cu un maxim de acuratete...etcsper sa te descurci u

| want2bMajestic a răspuns:

Se pare ca doar eu ma am aici cu romanarolling on the floor

| undercovergirl a răspuns:

Salut!

Te poti lega spre exemplu de texte nonliterare precum : procesul - verbal, adeverinta, cererea si daca tot nu te-am lamurit iti dau un link care sper sa-ti fie de folos :)
http://www.scribd.com/doc/8992812/textul-literartextul-nonliterar

| Yarinn a răspuns:

Un text nonliterar nu are figuri de stil si imagini artistice. In schimb, intalnesti neologisme, limbaj elevat, scurt si la obiect, etc. Sper ca ti-am fost de ajutor... happy

| mTk273 a răspuns:

Intr-un text nonliterar sunt informatii exacte si reale, din viata de zi cu zi si cel mai des din geografiebig grin.

| ciuuucalaaata a răspuns:

1. Contine o situatie de comunicare din care lipses mijloacele artistice
2.se bazeaza pe sensul propriu al cuvintelor
3.subiectul apartine lumii reale, fara apel la fictiune
4. mesajul este unic, neutru
5. emitatorul este obiectiv, prezentand realitatea in datele ei generale sau particulare
Sper ca te-am ajutat. :* fundita! love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gfgfm, kjhjhfesngftyjmsd gvrytwetjkjfrgt grt5tkg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da dar trebuie sa spui despre un articol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa zici ca dispune de un caracter colectiv si concentratie lexicala

| KenzOoRr a răspuns:

Basmul popular este o creaţie populară epică, în care personaje reprezentând binele şi răul se înfruntă pe viaţă şi pe moarte, într-un cadru supranatural, acţiunea terminându-se cu triumful binelui. Basmul conţine formule specifice (iniţiale, mediane şi finale) şi transmite un mesaj optimist, cu valenţe educative. scrie asta

| Catalin_nutzu_1994 a răspuns:

Selectati un text incare sa spui de ce este nonliterar in 10-15 randuri. PUTETI SA MA AJUTATI?