| Baiattt a întrebat:

Ma puteti ajuta va rog frumos la romana :
1.Imi puteti explica cu semnficiatie unei figuri de stil cum imi dau seama cari epitet, personificare etc ca nu le inteleg sad.
2. Dupa ce aleg o figura de stil ce as putea spune despre ea? ca aici is cam varza sad.
3.Si daca stiti ceva site-uri despre bac la romana ca sa inteleg si sa invat mai bine scrietile ca sa ma ajutati va rog.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pot dar nu vreau!

| RazvanDanc a răspuns:

Sper ca nu esti in clasa a 12-a...si pana acum nu ai invatat care-i faza cu figurile de stil...

Pai epitet: iubire pura, adica substantiv+adjectiv

Metafora: Suferinta de cristal (metafora are 'DE')

Personificarea da viata unui lucru care in mod normal nu are viata: Raul plange...substantiv + VERB!