| bIjuUu a întrebat:

Ma simt cam aiurea sa va intreb asta pentru ca nu sunt adepta temelor rezolvate pe TPU dar am de facut o compunere cu titlul "La gradina zoologica"
sunt in clasa a8a si nu am nicio ideea cam ce as putea sa scriu...am cautat si pe google niste idei dar sunt pentru clase mai micistraight facedespre ce as putea sa scriu plss help me deci nu vreau sa imi dati compunerea mura'n gura vreau doar idei iar eu o sa le dezvoltbig grinDAU fundita!:*:*

Răspuns Câştigător
| alex21_2143 a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa te gandesti de la inceput la 4-5 animale care iti plac, apoi sa-ti imaginezi o vizita la custile acestora si sa descrii activitatile/obiceiurile lor ( gasesti pe google date gramada ), ideea e sa ai un plan al compunerii inainte sa incepi fiindca altfel risti sa pierzi la capitolul coerenta.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ai grija ca utilizatorii care-si fac temele pe TPU sunt suspendati! Uita-te pe www.tpu.ro/utilizatori-suspendati si ai sa vezi cati sunt!

| Wicca a răspuns:

Ai putea scrie despre ce animale ai vazut mai pe scurt si sa acorzi cea mai mare importanta unui anume animal, de exemplu unui cangur. Eu as face ceva de genul unui dialog cu o prietena, i-as spune " lectia de biologie " happy. Stii tu, faza cu puiul cangurului, cat de mic se naste si cat de mare si puternic ajunge. Si in incheiere ti-ai putea exprima admiratia pentru acest animal. Sau orice animal ai alege tu. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa transformi compunerea in ceva fantasy, cum un animal de acolo s-a transformat in dragon sau s-a deschis un portal etc.

| Biscuiti a răspuns:

Pai... poti sa scrii despre niste animale care traiau in niste custi ff sumbre si ff mici...comparativ cu alea din parcuri naturale sau alea din libertate.nah.nu stiu.:d