| Mussete a întrebat:

Maine dau teza la matematica.Sunt clasa a 6-a si mie fricaa.Imi puteti da un model de teza? Care sa aiba algebra si geometrie
Dau funda :*

1 răspuns:
| Lil2828 a răspuns:

Aflati c.m.m.d.c si c.m.m.m.c al numerelor 80 si 120.
Calculati 1/2+1/5+1/20
Aflati suma divizorilor naturali a numarului 15.
Scrieti multiplii numarului 8 cuprinsi itre 13 si 43;
Daca a/b=c/d [b, d nu este egal cu 0], calculati 15-ad/bc
Daca 2a + b = 9, aflati 4a + 1 + 2b;
Daca semidreptele [OE si [OF coincid, aflati masura unghiului EOF
Aflasti complementul si suplementul unghiului cu masura de 37[grade]37' [minute]19"[secunde]
Daca M si N sunt doua unghiuri complementare si congruente, aflati masura unghiului M

II.
a) Determinati numerele de forma xxx[cu bara deasupra] divizibile cu 3 si calculati suma lor.
b) Sa se determine numerele ab[cu bara deasupra] astfel incat : ab[cu bara deasupra]/3:322/126 [apartine N].
Masura unghiului format de bisectoarele a doua unghiuri adiacente este de 37[grade]18' [minute] 23" [secunde]. Aflati suma masurilor celor doua unghiuri.
Fie unghiurile AOB, BOC, COD, DOA patru unghiuri in jurul unui
punct O, astfel incat : m(AOB)=8x[grade]+15[grade]. m(BOC)=3x[grade]. m(COD)=10x[grade]-15[grade]. m(DOA)=x[grade]+30[grade]
a) Calculati x;
b) Construiti unghiurile respectand masurile din enunt;
c) Sunt punctele A, C, O coliniare?

Barem de notare. 1p oficiu
1. 0, 5p; 2. 0, 5p; 3. 0, 5p; 4. 0, 5p; 5. 0, 5p; 6. 0, 5p; 7. 0, 5p; 8. 0, 5p; 9. 0, 5p;
1. a) 1p; b) 1p; 2. 1p; 3. a) 1p; b) 0, 25p; c) 0, 25p.

Sper ca te-am ajutat...Si nu trebuie sa iti fie frica.Am trecut si eu prin asta.Nu e rau deloc big grin Succes kiss