| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a zis mama ca s-ar putea la primavara sau la vara sa imi ia un catel pentru ca ma vaiatm mereu de parinti sa imi ia un bichon dar ziceau ca e prea scump si mama nici nu ma baga in seama.Acum nu stiu ce s-a intamplat dar asa as vrea sa fie. Vreau sa imi dati si mie niste caini pentru apartament si sa nu fie asa pretentiosi la plimbari

Răspuns Câştigător
| DeMentaa a răspuns:

Asa e si la mine si exact bichin vreau da mama a zis ca nu vrea sa auda chiar daca ii place rasa

3 răspunsuri:
| string a răspuns:

Incearca un experiment ( ca-i gratis ) si, daca esti consecventa, lucrurile chiar o sa se intample. Basca o sa te descoperi pe tine ca fiind generatorul vietii tale si nu victima circumstantelor.

Pune-ti pe hartie toate "piedicile" in calea fericirii de a avea un catel. Uita-te bine la ele si constientizeaza faptul ca sunt doar judecati! Oricat de logice, reale, argumentate par, sunt doar judecati ce-ti dau tie ILUZIA ca ai dreptate. Acum, sa vezi cum este cu dreptatea asta. este ca un drog; cu cat mai multa dreptate ai, cu atat mai multa vrei si cu atat mai orb si surd devii la oportunitatile din jurul tau. Daca "dreptatea ta" spune ca "mama nu vrea", "in viata mea nu se intampla ca la altii, mie nu-mi ies lucrurile " etc realitatea se va mula pe "dreptatea ta". Si o sa obtii si mai multa big grin
Dar poti alege sa renunti sa ai dreptate. Experimenteaza sa vezi cum este!

Ok, daca ai renuntat sa ai dreptate, putem trece la faza urmatoare. In fiecare zi imagineaza-ti cum te plimbi cu catelul, te joci, ii dai de mancare, vorbiti, etc etc. Imagineaza-ti atat de puternic incat emotia sa fie vie, ca si cum catelul este deja cu tine. Si faci asta 5-10 minute in fiecare zi.
Fa-ti un plan de cautare de informatii, cum ar putea sa vina catelul la tine. De exemplu: cineva doneaza un catel, gasesti un catel ieftin, gasesti un veterinar care stie pe altcineva care are de dat un pui de catel si este exact catelul pe care il vrei tu, mama primeste bani in plus si te anunta ca ai bugetul X ca sa-ti cauti catel, apare o oportunitate sa produci tu bani,. etc etc. Apoi pentru fiecare varianta de "strategie" listeaza ce informatii ai nevoie si ce actiuni ai de implinit, cu cine crezi tu ca ar trebui sa vorbesti.
SI VORBESTE! Nu "ierta" pe nimeni big grin Vorbeste si spune-le ca vrei catelul si ca le spui asta pentru ca, de undeva, o sa apara persoana care o sa te duca la catel sau aduce catelul la tine.
Poate ca o sa se uite un pic ciudat la tine... dar lasa-i in pace si vezi-ti de treaba.

daca te joci asa vreo 30 si ceva de zile, fac pariu ca ai catelul mai repede decat crezi.

Merita sa incerci? big grin Daca da, da-mi de stire ce se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Intră aici: www.animalutul.ro
Pa, pa.