| nunume a întrebat:

Mi-am propus sa mananc sanatos.Am 15 ani, sunt fata si sunt inclasa a 8-a.NU VREAU SA AM COSURI! Vreau sa previn aparitia lor! Ceva sfaturi? Observ ca imi mai ies pe nas puncte negre si cosuri scarboase.Nu pot rezista cu un cos pe fata! Nu stiu ce sa fac pentru a fi curata.Mananc un Lays pe saptamana sau doua, miercurea si vinerea pentru ca postesc si nu prea gasesc altceva de mancat la scoala.Mananc si carne cumparata, dar in general mancare gatita.Ma dau o seara da si una nu cu ulei de masline pe fata si o las pana dimineata.Ce masti sa imi fac pentru a nu avea cosuri? Dores seriozitate.Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| negat1ve a răspuns:

Pai, in orice caz trebuie sa eviti dulciurile si mancarurile grase, si nici prajeli in exces nu e bine. Incearca sa mananci salate, multe fructe, bea 2L de apa pe zi pentru ca este foarte benefic in eliminarea toxinelor din organism. Incearca sa faci si cel putin 30 minute de miscare pe zi si nu pierde noptile, deci odhineste-te bine. Cosurile au nenumarate cauze, incepand cu pubertatea si dereglarea de hormoni, pana la alimentatie sau ingrijire. Apropo de ingrijire, nu te spala nici foarte in exces, de doua ori pe zi o data dimineata si o data seara este suficient. Evita si lasarea parului sa-ti atinga fata si ca masti poti incerca argila sau sa te speli cu ceai de musetel. Cam asta e tot ce pot sa-ti spun, sper ca ti-am fost de ajutor!

| nunume explică (pentru negat1ve):

Multumesc de ajutor! Daca mai ai si alte sfaturi, te astept!

| negat1ve a răspuns (pentru nunume):

Cam tot ce stiam ti-am spus, dar nu te gandi ca facand toate acele lucruri te va asigura 100% ca nu vei avea nici un cos. Depinde foarte mult si de oranismul tau, de cum reactioneaza la toata chestia asta cu pubertatea si dereglarea hormonala. Mai poate fi si din cauza genetica, adica daca ai tai au avut probleme cu acneea in adolscenta e posibil ca sa ai si tu. Tu in orice caz tine cont de sfaturile care ti le-am dat!

| nunume explică (pentru negat1ve):

Iti multumesc!

7 răspunsuri:
| july00 a răspuns:

Fata draga,nu conteaza ce mananci sau nu,cosurile sunt un semn al adolescentei,eele ies fie ca vrei fie ca nu,acum depinde si de organism,la alti oameni le iasa multe,la altii deloc, poti doar sa te spele pe fata tot timpul, si de doua, trei ori pe ziwinking
Deci nu ai cum sa impiedici aceest lucru laughing mi se pare o porcarie ce ai spus, sincer!

| nunume explică (pentru july00):

Sincer, ce ai spus tu mi se pare o semiporcarie!laughing Multumesc oricum pentru raspuns.Te mai astept, pa-pa!

| Bianca9876 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa renunti la mancarea nesanatoasa,crede-ma ca si daca mananci Lays,regulat,peste ani o sa se observe si o sa ai probleme cu sanatatea; cat despre cosuri, este bine si daca te speli pe fata dimineata si seara cu apa, insa daca chiar vrei masti, una din cele mai simple este sa iei un albus de ou si doua linguri de lamaie amesteci bine si aplici pe fata cu un disc, lasi 15 minute si indepartezi cu apa calduta. Sper sa iti fie de ajutor.

| Octav_Octavian_1996 a răspuns:

Nu iti ajuta mancarea, mastile si ce mai este acolo. Parintii mei cand aveau 14, 15, 16 ani nu aveau nici un cos pe fata. Insa eu cand aveam 14 ani eram "bucsit" cu cosuri. E adolescenta, asta e. Peste 1, 5 ani au inceput sa dispara cat de putin, dupa 3 ani nu mai am cosuri. E ceva normal pentru varsta ta, nu te ingrijora, cu timpul o sa treaca.